Zpět do formy po porodu: tajemství, jak zvládnout diastázu + získejte 30% slevový kupón
Proč maminky trpí bolestí zad
Určitě už jste slyšeli poučku, když vás bolí záda, je třeba posílit břicho. Pozvednuté obočí není na místě, skutečně to platí. Jsou to právě hluboké břišní svaly, které tvoří oporu zad a pokud není zpevněný takzvaný střed těla, osoby mají tendenci se hrbit. U novopečených maminek se k tomu navíc přidává celodenní nošení miminka. Vzniká nerovnoměrná zátěž jedné strany, často špatně kompenzovaná předsunutím pánve. Břišní svaly nefungují správně, namáhaná je vazivová tkáň.
Více než dvě třetiny žen netuší, že po porodu začaly trpět rozestupem břišních svalů či přímo diastázou. Vystouplé břišní oblasti nevěnují pozornost nebo se domnívají, že se jedná o dočasný problém, který vyřeší dietní režim.
Co je to diastáza
Diastáza je odborný termín pro rozestup přímých břišních svalů, který je nad 2,5 cm . Rostoucí těhotenské bříško přímé břišní svaly posouvá na levou a pravou stranu od pupíku. I delší čas po porodu a šestinedělí zůstává břicho vystouplé a na omak měkké. Prakticky to znamená, že se vnitřní orgány v důsledku rozestupu svalů posunuly dopředu. Břišní stěna netvoří dostatečnou oporu pro bederní a pánevní oblast, může dojít až k trvalému poškození a přidávají se další zdravotní problémy.
Diagnostikujte diastázu
Pokud si nejste jistí, zda se vás problém diastázy týká, zkontrolujte břišní oblast. Stačí se položit na záda a pokrčit nohy v kolenou. Pomalu zvedněte hlavu a břišní svaly držte zatnuté. Jednou rukou prohmatejte celou oblast od hrudní kosti po stydkou kost. Pokud cítíte okraje svalů ve vzdálenosti větší než dva prsty, týká se diastáza i vás a neměli byste váhat se zahájením korekčního cvičení a správného dýchání. Dalším projevem může být stříška na břiše. S vyšetřením vám může pomoci váš gynekolog či fyzioterapeut.
Nástup zdravotních problémů po porodu
Těhotenství, porod, kojení, rekonvalescence v šestinedělí, hormonální výkyvy, noční vstávání a trvalé nošení miminka. To vše je pro maminku velmi náročné období. Tělo stvořilo malý zázrak, nový život a k tomu samozřejmě patří i určité fyzické změny.
Mnoho maminek má tendenci zavřít nad problémy oči a odsunout je do pozadí, ačkoliv je většina maminek po porodu se vzhledem břicha nespokojena a snaží se nedostatek zamaskovat volným oblečením. Je třeba si uvědomit, že se nejedná jen o estetický problém. Nástup bolestí zad bude brzy doprovázen bolestí krční páteře a může dojít k pupeční kýle nebo střevním problémům.
Velkým tabu je pak nepříjemný a nechtěný únik moči v důsledku povoleného pánevního dna. Novopečené maminky mají strach kýchnout nebo se zasmát. To vše se dá odstranit vhodně a citlivě volenými cviky.
Jak cvičit po porodu
V žádném případě necvičte klasické posilovací cviky na přímé břišní svaly. Ty po porodu nejsou vhodné a po císařském řezu jsou přímo nebezpečné. Zvolte cvičící program, který je přímo sestavený pro maminky po porodu s ohledem na specifika diastázy. Potřebujete nejen posilovací cviky, ale cílenou fyzioterapii zaměřenou na řešení diastázy.
S trénuj zdravě se zapojíte do unikátního cvičebního programu, který byl sestavený tak, aby aktivoval hluboký stabilizační systém. V kombinaci s posílením šikmých břišních svalů dosáhnete stabilizace trupu. Posílení středu těla zajistí oporu páteře a mimo jiné vás zbaví bolesti zad. Jestliže máte po šestinedělí, není proč otálet, připojte se k programu Zpět do formy po porodu s diastázou.
U programu se nyní můžete těšit na zvýhodněnou cenu, aktuálně program pořídíte o 30% levněji, když dočtete tento článek až dokonce!
Cvičební program z pera porodní asistentky
Úprava diastázy vyžaduje opatrné a pomalé cvičení. Určitě si neordinujte vlastní trénink, mohli byste si dokonce ublížit. Na diastázu fungují speciální cviky, jejich základem je správné dýchání a pravidelná aktivace břišní stěny. Trénuj zdravě obsahuje cvičební programy sestavené porodní asistentkou a fitness trenérkou s dlouholetou praxí.
Kdo jiný by měl znát ženy lépe a mohl by jim poradit s korekcí specifických potíží vzniklých v těhotenství a po něm?
S trénuj zdravě se můžete do budoucnosti zapojit do cvičení už během těhotenství, stačí si vybrat program s ohledem na trimestr těhotenství. Včasné zahájení cvičení vám uleví v měsících, kdy vaše tělo a páteř nesou váhu navíc a pomůže vám rychleji se navrátit ke křivkám, po kterých toužíte. Objevíte i program na bezpečné cvičení v šestinedělí nebo program pro maminky, které rodily císařským řezem a musí být při cvičení zvlášť opatrné. Tyto programy se v současné době natáčejí. Momentálně je k dispozici program ZPĚT DO FORMY PO PORODU: S DIASTÁZOU.
Jen s pečlivě sestaveným cvičím programem a korekční metodou se zbavíte zdravě diastázy, břicho přestane být vystouplé a ustoupí úporné bolesti zad.