Žaluji! (2019): Když pravda a spravedlnost zvítězí nad lží a nenávistí

Žaluji! (2019): Když pravda a spravedlnost zvítězí nad lží a nenávistí

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Historický exkurz Romana Polanského do období francouzské Třetí republiky se vztahuje k současnosti a odkazuje na stále sílící antisemitismus. Skrze historické události připomíná divákovi stále aktuální lidské slabosti.
Obsah článku
  1. Dreyfusova aféra
  2. Boj za pravdu

Dreyfusova aféra

Film připomíná událost nespravedlivě obviněného důstojníka z konce 19. století. Aféra kolem Dreyfusova případu oslabila důvěru ve francouzský stát a dramaticky rozdělila tehdejší společnost. Hlavní postavou této aféry je mladý nadšený důstojník židovského původu Alfred Dreyfus, který se v roce 1894 stal obětí justičního omylu. Na základě zfalšovaných důkazů byl obviněn za špionáž pro Německé císařství a následně mu bylo nařízeno doživotní vězení na Ďábelském ostrově. Šéf kontrašpionážního oddělení Marie-Georges Picquart však nashromáždil důkazy o Dreyfusově nevině a rozpoutal boj o jeho očištění.

Boj za pravdu

Příběh je postaven na postavě plukovníka Picquarta v podání Jeana Dujardina, který zprvu projeví nepřátelský postoj vůči Židům, až jeho poctivost a morální povinnost ho dovede k tažení za justiční spravedlnost pro židovského důstojníka. Dreyfus, kterého si zahrál Louis Garrel, zde není zobrazen jako čistá oběť justičního zločinu, ale zachycuje ambiciózního a svým způsobem arogantního člověka. Vyprávění směřuje k myšlence, že pro pravdu je třeba překonat předsudky i k těm, které nemáme úplně v oblibě.

Historické drama sedmaosmdesátiletého francouzsko-polského režiséra Romana Polanského, natočeno podle knihy Roberta Harrise - Důstojník a špeh, otevírá politické a filozofické otázky, které naléhavě promlouvají také k současnosti. Děj přitom režisér dávkuje po kapkách, že i divák znalý historických událostí zůstává v napětí do poslední minuty.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře