Zakázané filmy aneb když pro vás film není nepřístupný, a přesto na něj nemůžete

Zakázané filmy aneb když pro vás film není nepřístupný, a přesto na něj nemůžete

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Možná si vzpomínáte na chvíli, kdy jste se snažili dostat na nepřístupný film, a i přes veškeré překážky jste film zhlédli. Existují však země a okolnosti, při kterých se na film nedostanete vůbec. Důvody jsou mnohdy malichernější, než byste čekali.
Obsah článku
  1. E. T. Mimozemšťan (1982)
  2. 2012 (2009)
  3. Mechanický pomeranč (1971)
  4. Šifra mistra Leonarda (2006)

E. T. Mimozemšťan (1982)

Snímek s roztomilým mimozemšťanem byl zakázán ve skandinávských zemích dětem do 12 let, údajně kvůli špatnému zobrazování dospělých, jejichž role zde stojí proti samotným dětem. Děti se však nenechaly zastrašit a protestně předstoupily před kina, aby film mohly zhlédnout. Politici film nakonec zakázali úplně, a dokonce označili mimozemšťany za nepřátelé dětí.

2012 (2009)

Katastrofický film 2012 byl zakázán v Severní Koreji kvůli 100. výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena. Vláda vydala toto nařízení z důvodů velké negativity filmu souvisejícím s rokem, ve kterém se narodil vůdce. Snímek považovali za útok na severokorejskou vládu a několik lidí bylo za sledování a vytváření kopií filmu dokonce zatknuto. 

Mechanický pomeranč (1971)

Fenomenální a kontroverzní snímek Stanleyho Kubricka překonal ve filmu hranice násilí a sexu. Jeho odezvu bylo možné sledovat v Anglii sedmdesátých let. Městská mládež se ve filmovém násilí zhlédla a zločiny začala kopírovat. Když se násilí dotklo i samotného Kubricka, rozhodli se film z kin nakonec stáhnout. Promítání snímku bylo zakázáno až do režisérovy smrti. 

Šifra mistra Leonarda (2006)

Proti úspěšnému snímku se strhla vlna nevole mezi křesťany i muslimy. Ve filmu je totiž Ježíš zobrazován jako ženatý. S Máří Magdalenou má ve filmu potomky, kteří dodnes žijí a jsou členy francouzské královské dynastie. Mysteriózní drama odehrávající se v náboženských kulisách bylo zakázáno v Číně, Bělorusku, na Srí Lance, ale i v některých polských městech. 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře