Vzpomínka na Libuši Šafránkovou, představitelku našich nejkrásnějších pohádkových princezen

Vzpomínka na Libuši Šafránkovou, představitelku našich nejkrásnějších pohádkových princezen

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Krásná představitelka Popelky měla doslova pohádkovou kariéru, za kterou vděčila svému talentu, příjemnému vzhledu a hlasu, zvonivému smíchu a srdečnosti, která z ní po celý život vyzařovala.
Obsah článku
  1. Už brzy se měla potkat se svým osudovým mužem
  2. O Popelce
  3. Rodina měla přednost

Nejspíš nikdo v sedmdesátých letech, kdy se mladá brunetka vydala ze Šlapanic u Brna do Prahy, netušil, že se právě začala rodit nejen jedna z nejvýraznějších představitelek princezen, ale i jedna z nejpopulárnějších hereček své doby.

Libuše Šafránková se paradoxně stala herečkou proto, že jí rodiče toto těžké povolání velice dlouho vymlouvali a zahrnovali ji tolika důvody, proč si zvolit jinou cestu, že nakonec zjistila, že to je přesně to, co by v životě chtěla dělat.

Navzdory tomu, že se strašně nerada fotila, k umění měla blízko. Její otec vystudoval na konzervatoři hru na housle a varhany a dokázal vyučovat hru na cokoliv. Navíc, byl vášnivým ochotníkem a hrál v kostele na varhany. Maminka sice učila na oděvní průmyslovce, ale i ona ráda zpívala a ve Šlapanicích se zpívalo na faře, na ochotnických představeních a při každém přátelském posezení.

Libuše se do studia na konzervatoři pustila s absolutním nasazením a už od druhého ročníku hostovala v Mahenově divadle. Kvůli nabitému dennímu programu dokonce jezdila večer z divadla nákladním vlakem, ze kterého vyskakovala, aby se doma jen vyspala a ráno už zase v pět hodin vstávala a spěchala do školy.

O tom, že se rodí nová herecká hvězda, neměl nikdo pochyb už v okamžiku, kdy si ji Antonín Moskalyk vyhlédl pro adaptaci slavného románu Babička od Boženy Němcové.

Na roli vypsal konkurz, na který přišla celá řada mladých a pohledných adeptek, ale i v davu mladičkou dívku ze Šlapanic zaregistroval.

Ne že bych si jí hned všiml, ale tak nějak jsem ji mezi těmi desítkami vesměs krásných a milých děvčat zaregistroval. Nevím, co to bylo, jestli ten pohled, nebo něžná milá tvář, ale když jsem slyšel její přednes, začal jsem mít jasno, kdo si u zahraje Barunku. A to bylo na řadě asi dalších třicet dívek,

zavzpomínal před časem na setkání s herečkou.

Po studiu se v Brně moc neohřála, ale vždy ráda vzpomínala na první divadelní zkušenosti, které tam posbírala. Nabídku do pražského Divadla za branou, kterou jí dal Otomar Krejča, odmítnout nemohla, a tak začala její oslnivá herecká kariéra.

Zahraniční úspěch divadla však někomu ležel v žaludku a krátce po odvolání ředitele bylo divadlo zavřeno. Tvrdohlavá Šafránková si však umanula, že to ji v její práci nezastaví a domů se nevrátila.

Už brzy se měla potkat se svým osudovým mužem

Libuše Šafránková a Josef Abrhám
Libuše Šafránková a Josef Abrhám | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

S Josefem Abrhámem se potkala v Činoherním klubu, kam v říjnu 1972 nastoupila. On už byl uznávaným hercem a také přítelem Nadi Urbánkové – v té době hodně populární zpěvačky. Byla to už vážná známost, oba si rozjížděli kariéru a vzájemně se podporovali.

S Josefem Abrhámem se Libuše v divadle míjela, ale oba o sobě věděli a trochu se okukovali. První společné představení měli až v roce 1974 ve hře Poprask na laguně. To už byla na světě Popelka.

O Popelce

Když Václav Vorlíček hledal mladou herečku do role Popelky, stále nebyl s uchazečkami spokojený a jeho okolí začalo pociťovat, že je už hodně nevrlý. A jak už to chodí, někdy ty nejlepší nápady přijdou jako blesk z čistého nebe. Najednou si vzpomněl na Barunku z Babičky a došlo mu, že už trochu povyrostla a na roli by měla ten správný věk. Poslal jí scénář a čekal, co odpoví. Když se osobně setkali, role byla obsazená.

Spadl mi tehdy obrovský kámen ze srdce, když jsem ji tam totiž viděl, tak jsem si říkal, že je to jediná možná Popelka. Kdyby mi řekla ne, tak by mě čekaly další měsíce hledání. No a bohužel s tím ideálem, který jsem tehdy v Libušce našel. A když mi na moji otázku, zda nemá problém s jízdou na koni, bez váhání odpověděla, že vedle koní vlastně vyrůstala a že jízda na nich je pro ni obrovská radost, věděl jsem, že mám vyhráno,

uvedl s nádechem nostalgie v jednom rozhovoru režisér Vorlíček.

Natáčení sice muselo překonat potíže s financováním a rozmary počasí, ale dojemný příběh a skvělé obsazení nejen Libuše Šafránkové, ale i Pavla Trávníčka, Vladimíra Menšíka a dalších oblíbených herců udělalo z této pohádky filmovou legendu, kterou ještě podtrhla hudba Karla Svobody.

Letos si pohádku Tři oříšky pro Popelku můžete vychutnat ve vánočním čase na TV Seznam.

Úspěch pohádky vzbudil ještě více zájmu u Josefa Abrháma a jejich setkání nebyla tak úplně náhodná. Krásnou „Popelku“ si vyhlédl i Pavel Landovský a pomohl herečce sehnat byt, ale její srdce už si nezískal. Když vyšel vztah najevo, Naďa Urbánková byla asi poslední, kdo se o krásném novém páru dozvěděl a nebylo snadné se vyrovnat s tím, že už měsíce ji Abrhám podváděl a ona nic netušila.

Rodina měla přednost

Navzdory rozjeté kariéře se necelý rok po svatbě Libuše stala matkou syna Josefa. Právě kvůli těhotenství musela odmítnout roli v seriálu Nemocnice na kraji města, pro kterou si ji vybral režisér Jaroslav Dudek, stejně jako Josefa Abrháma, který si zahrál úspěšného mladého lékaře Arnošta Blažeje. Místo své manželky dostal hereckou kolegyni Elišku Balzerovou, která si zahrála doktorku Alžbětu Čeňkovou. Role jí přinesla nečekanou popularitu.

Libuše Šafránková ztracené příležitosti nelitovala a s manželem si užila natáčení komedií Svatební cesta do Jiljí a Vrchní, prchni!.

V době vánoční si diváci České televize mohou připomenout oblíbenou pohádku Třetí princ a TV Prima uvede pohádku Princ a Večernice.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • Princezny českého filmu, Remešová a Schuster, FANY 2016, ISBN 978-80-905355-8-9,
  • Autorský text