Vzpomínáte na hoštickou bábu v posteli? Herečka Erna Červená měla podivný konec života

Vzpomínáte na hoštickou bábu v posteli? Herečka Erna Červená měla podivný konec života

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Tato drobná žena bez uměleckých ambicí se narodila v roce 1900 v Praze a není známo nic z jejího života, než se provdala za slavného kabaretiéra a spoluzakladatele kabaretu Červená sedma, advokáta, skladatele a textaře Jiřího Červeného.
Obsah článku
  1. Nečekaný vstup do světa herectví
  2. Role, která ji proslavila
  3. Tragický konec života

Nečekaný vstup do světa herectví

Začínala v zaměstnání jako úřednice a neměla žádné umělecké ambice. Občas používala jméno Arnoštka Červená. Po smrti manžela v roce 1962 se stala dobrovolnou archivářkou manželova literárního odkazu. Už se asi nedozvíme, co ji vedlo k tomu, aby si zkusila hereckou profesi. Poprvé to bylo v sedmdesátých letech, kdy se objevila jako hlídačka v muzeu ve filmu Osud jménem Kamila. V roce 1983 to byla sousedka Houdková ve Faunově velmi pozdním odpoledni, o rok později stará hraběnka v Pokladu hraběte Chamaré a babička v komedii Co je vám, doktore?.

Role, která ji proslavila

A pak tu byl ten osudový film Slunce, seno, jahody. Právě ten z ní udělal komediální hvězdu a stačilo jí k tomu jen to, že ležela v posteli. Zdeněk Troška měl při obsazování šťastnou ruku, a to včetně vzteklé babičky, kterou její příbuzní tahali každý den i s postelí na čerstvý vzduch na venkovském dvorku. Pod peřinou ležící uječená babka v šátku, která ovšem šibalsky pozoruje vše, co se šustne v blízkém okolí, vyvolává dodnes u televizních obrazovek salvy smíchu.

Jen málokdo by v této vesnické bábě hledal „strážkyni odkazu legendární Červené sedmy“, jak se jí přezdívalo. Spolupracovala na mnoha televizních a rozhlasových pořadech, vracejících se do historie pražských kabaretů. Znala se třeba s Jaroslavem Haškem a do jejich domu na Kampě přicházelo mnoho hudebníků, zpěváků, skladatelů, aby si vypůjčili noty k písním a šansonům. Návštěvní kniha, kterou si za tímto účelem u Červených pořídili, byla plná cenných podpisů. Zastavila se zde třeba Ljuba Hermanová, Oldřich Nový, Karel Gott, režisér Zdeněk Podskalský, dokonce i Miloš Forman.

Tragický konec života

Po filmových úspěších Erny Červené, které se všechny dostavily až po její osmdesátce, se o ní začali zajímat i zahraniční tvůrci. V nějakém zahraničním hororu prý dokonce hrála mrtvolu, která začne dovádět na svém vlastním hrobě. Pro tento účel si rozpustila své dlouhé šedé vlasy, které měla až do pasu, vyndala chrup a v bílém rubáši předvedla svůj vymyšlený tanec, při kterém zvedala ruce nad hlavu.

Vlasy nosila jinak pečlivě vyčesané a stočené do věnečku, což jako bába v Hošticích nikdy neukázala, protože měla stále šátek, aby jí neofouklo. Zuby si však vyndávala, aby vypadala komičtěji, a předvedla i své tenké vrásčité ruce.

Jenže zrovna v životní etapě, která ji tak nesmírně bavila, měla úraz a při pádu si zlomila krček. To je pro starého člověka dlouhá léčba, a tak se ocitla na dlouhé měsíce v nemocnici. Měla však slíbenou další hereckou příležitost v Hošticích, a tak cvičila a snažila se zpět dostat do formy. A vše vypadalo optimisticky až do okamžiku, než upadla znovu. A z té hrůzy, která na ni padla, ji ranila mrtvice.

Erna Červená zemřela ve věku 84 let 12. září 1985. Na hoštickém hřbitově ji však mezi spoustou důvěrně známých jmen nenajdete. Na její poslední cestu do velké obřadní síně krematoria v Praze-Strašnicích ji přišel doprovodit i Zdeněk Troška, který nedokázal skrýt pláč.

V dalších komediích nahradila Ernu Červenou další skvělá herečka, Valerie Kaplanová, a málokdo si všiml, že byla role přeobsazena.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: