Vrchní, prchni! (1980) letos oslavil 40 let od vzniku. Podívejte se na střípky z natáčení
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciZávěrečný titulek je smyšlený
V závěru filmu se objevuje krátký poznatek o osudech Dalibora Vrány i jeho syna. Všechno je to výmysl. Skutečná postava totiž nikdy neexistovala a jedná se o výborný nápad scénáristy snímku Zdeňka Svěráka.
Osobní známost
Ve filmu se objevila i postava Manuely. Tu ztvárnila Dagmar Patrasová, která byla v té době s režisérem Ladislavem Smoljakem ve vztahu.
Vymoženosti techniky
Ve filmu se představily dnes již kultovní vozidla: Velorex 16 a modrá Lada 1600. Velorex 16 se od padesátých do sedmdesátých letech vyráběl v tříkolové verzi, později z něj byla čtyřkolka. Jedná se dokonce o jediné homologované vozidlo na světě, které mělo plátěnou karoserii. Ta byla potažena koženkou.
Režisér, na scénu!
Ladislav Smoljak se ve snímku objeví také – ale doslova se svým filmem jen mihne, a to na saních, které jsou taženy psím spřežením.
Jako nápad pro film posoužila chvilka ze života
I když je příběh celý smyšlený, autor scénáře se nechal slyšet, že za nápadem pro napsaní scénáře byla reálná situace ze života. Zdeňka Svěráka si totiž v jedné z pražských restaurací lidé spletli s číšníkem. A nápad byl na světě!
Propagace není nikdy dost
Ve snímku se objevuje celá řada herců Divadla Járy Cimrmana. Aby toho nebylo málo, knihkupec Vrána má ještě za pokladnou svého knihkupectví pěkně pro záběry kamery nachystanou gramofonovou nahrávku s názvem Hospoda na mýtince.
V kinech se tento snímek začal objevovat na Nový rok 1981. Pamatujete si jeho uvedení i vy, nebo jej znáte z televize?
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci