Vánoční nadílka: Princ Petr hledá kouzelný měšec, Velen ženichy pro sestry a Garfield něco k snědku

Vánoční nadílka: Princ Petr hledá kouzelný měšec, Velen ženichy pro sestry a Garfield něco k snědku

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Televize Prima namixovala na vánoční období divákům od všeho trošku, ale žádnou věhlasnou novinkou neohromí. Za zmínku určitě stojí jedna z nejhůře hodnocených pohádek, která byla kdy natočená. Princezna na hrášku má na ČSFD pouhých 13 %, což je pro Štědrý den žalostně málo.

24. prosince

Šťastnější ruku měla televize s pohádkou Hrátky s čertem (1956), kde si připomeneme herecké legendy Josefa Beka, Františka Filipovského, Josefa Vinkláře, Ladislava Peška, Stanislava Neumanna, Evu Klepáčovou nebo Alenu Vránovou či Vladimíra Ráže. Nestárnoucí čertovskou pohádku natočil v roce 1956 Josef Mach podle divadelní hry Jana Drdy, který s režisérem spolupracoval na scénáři filmu. Kostýmy i stylizované ateliérové dekorace nesou pečeť nezaměnitelného rukopisu Josefa Lady.

Pohádka Když draka bolí hlava (2018) je na tom s diváckým hodnocením podobně jako Princezna na hrášku (2024). Kritiku schytal česko-slovensky mluvící drak Čmoudík i božský Kája.

Alespoň že německá pohádka Krakonošův poklad (2017) není z toho nejsmutnějšího výprodeje a přináší na obrazovky trochu čerstvého vzduchu a zábavu, stejně jako Vorlíčkův Kouzelný měšec (1996) s Bludimírou, Velemírem, Chytroušem, Bystroušem nebo Meluzínou.

25. prosince

Animovaný fantasy příběh Ledové království II (2019) je příkladem toho, že nová generace už nechce klasické hodnoty, na které vsázely pohádky pro jejich rodiče. Tady je to o hlubším přijetí sama sebe i o tom, že být jiný je v pořádku. Přiměřeně výchovná pohádka má úspěch u dětí i jejich rodičů.

Poměrně nová německá pohádka O trpaslíku Nosovi z roku 2021 dala malé herecké příležitosti českým hercům, ale kromě Arnošta Goldflama jde o málo známé tváře. Lepší už je to s místopisem. Natáčelo se na zámcích Lednice, Libochovice a Ploskovice. Filmaři zavítali na hrady Loket, Houska, Kokořín a do měst Mikulov a Litoměřice.

26. prosince

Stokrát viděná a stejně stále dokonalá. To je Vorlíčkova pohádka Princ a Večernice (1978) s krásnou Libuší Šafránkovou a jejím neokoukaným princem Velenem. Rozhodně nezapomenutelný je Mrakomor v podání Radoslava Brzobohatého, ze kterého šel strach.

Pohádka se točila v ateliérech, ale i na mnoha jiných místech, mj. na zámcích Ploskovice a Hrádek u Nechanic. Zlý Mrakomor sídlil na zřícenině hradu Krakovec u Rakovníka. Tzv. měsíční krajina se natáčela v okolí Mostu a další záběry ve skalním městě v Adršpachu. Několik dalších záběrů se natáčelo v Českém ráji, konkrétně na Kopicově statku.

Vánoční svátky by se neobešly bez Pyšné princezny (1952). Většinou se nám během konce roku objeví ve vysílání hned několikrát a potěší spíše ty dříve narozené. Jedna z nejoblíbenějších českých pohádek si ve své době také užila trochu kritiky.

Přísní kritici se pohoršovali například nad tím, jak dívky na louce špatně hrabou seno. Nechápali, jak je možné, že režisér mohl projevit takovou technickou neznalost jedné ze základních zemědělských prací socialistické společnosti. Co by asi říkali na hrabání sena dnes? (Zrovna nedávno s hráběmi na listí perlil při hrabání sena v jednom seriálu David Gránský. Toho by sedlák rovnou vyhnal z vesnice.)

V dobovém časopise Kino se psalo, že princezna Krasomila (Alena Vránová) by neměla hrát na loutnu, protože se jedná o románský nástroj, jehož přednesem se odnárodnil český charakter písně.

Fotogalerie

Nemá sice závoj ani modrou krev, ale patří k vánočním svátkům stejně jako pohádky. Garfield (2002) se u nás už zabydlel a není třeba ho představovat. Kdo nemá alergii na oranžovou barvu, určitě se i tentokrát s vypaseným chlupáčem pobaví.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • Press kit FTV Prima,
  • Autorský text