Václav Voska: Jeho charisma doplňovalo elegantní vzezření, hluboké tmavé oči, lehce zastřený hlas a talent

Václav Voska: Jeho charisma doplňovalo elegantní vzezření, hluboké tmavé oči, lehce zastřený hlas a talent

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Život uznávaného herce byl spjatý s Prahou, kde se v roce 1918 na Královských Vinohradech narodil. Vystudoval gymnázium, kde byl jeho otec ředitelem, a jak se slušelo na mladíka z dobré rodiny, šel studovat práva na Univerzitu Karlovu.

V roce 1939 byl s učením konec, protože Němci uzavřeli vysoké školy. Ke studiu už se později nevrátil, protože se začal věnovat své zálibě z dob studií na gymnáziu. Tou bylo divadlo. Jako student vystupoval v Měšťanské besedě nebo v Dramatickém studiu ČIN.

Ještě v roce 1939 nastoupil do Divadla na Vinohradech a v roce 1945 přešel do Národního divadla. Nehodlal však podporovat nový politický směr, kterým se společnost ubírala, a tak musel první scénu opustit. Nadále byl členem Městských divadel pražských, kde byl až do své smrti.

Na divadelních prknech vytvořil řadu rolí a režiséři i diváci ho měli rádi. Byl žádaný i pro filmové a televizní role a kvůli hlasu i v rozhlase a v dabingu.

Objevil se například ve filmech Bílá paní, Křišťálová noc, Noc klavíristy, Zločin v chalupě nebo Panna a netvor.

Nedostával moc hlavních rolí, takže za připomenutí stojí televizní film kriminálního žánru Noc klavíristy, kdy mu dal v roce 1976 šanci režisér Jindřich Polák. Jeho problematickým hrdinou je vedoucí projektant bytového družstva (Otakar Brousek), který touží po zisku za každou cenu. Bezděčným protihráčem se mu stává barový pianista, který se náhodou stane svědkem vraždy mladého muže a pustí se do pátrání na vlastní pěst. Starosvětská a poněkud komická figurka se dojemně plete policistům do práce, ale nakonec se zjistí, že právě on přispěl k dopadení pachatele… Titulní roli pianisty vytvořil s noblesou sobě vlastní Václav Voska.

Určitě si ho vybavíte i ve známých dobových seriálech. Především jako vypravěč se předvedl v seriálu Sňatky z rozumu. V F L. Věkovi si zahrál kněze Ambrože s hlubokým vnitřním konfliktem. Epizodní roli měl v seriálu Hříšní lidé města pražského. Jako vypraveč se představil i v seriálu Dnes v jednom domě. Vytvořil hodně postav v oblíbeném povídkovém cyklu na motivy diváků s názvem Bakaláři.

Voska byl silně věřící a když se v roce 1968 angažoval do politiky, neměl ty správné politické postoje. Když se zúčastnil Palachova pohřbu, dostal se na černou listinu a rolí mu významně ubylo.

Herec Václav Voska bydlel na Vinohradské ulici v domě Na Kanálce. Se svou ženou Evou Kavánkovou měli dvě dcery, Markétu a Evu. Zemřel na infarkt v roce 1982 a je pochován na Olšanských hřbitovech.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: