Sebepoškozování v Ulici: Stres dožene Žofku k zoufalému činu
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciŽofka se ocitne pod velkým tlakem a chopí se nůžek
V aktuálních dílech Ulice se rozjíždí další vážné téma, kterým je psychické zdraví mladých lidí. Promítá se do života Kristýny Volákové (Sára Korbelová), jež momentálně bojuje s panickými atakami. S pomocí koučky a terapeutky Julie (Jitka Schneiderová) se snaží odhalit původ svých potíží a zamezit dalším úzkostným stavům a nečekaným kolapsům. Problém se současně pokouší řešit pravidelnými návštěvami psychiatra, jehož jí sehnal táta (Vasil Fridrich).
Na téma duševního zdraví mladé generace však seriál neupozorňuje pouze prostřednictvím Kristýny a její rodiny, ale také skrze Žofii Duškovou (Kateřina Ujfaluši), která si zatím nedokázala přiznat, že je něco špatně a že k řešení svých potíží potřebuje odbornou pomoc. Dennodenně čelí obrovskému tlaku a stresu ze strany rozvádějících se, rozhádaných rodičů a vůbec se jí to nedaří. Úlevu od psychického trápení začala hledat ve fyzické bolesti a uchýlila se k sebepoškozování.
Už tento týden se Žofka na školní toaletě pořeže nůžkami, a třebaže jí tento počin přinese chvilkové uvolnění, je zřejmé, že ji samotnou vyděsil. Ránu na paži se snaží skrývat pod dlouhým rukávem mikiny, a když jí Michal (Karel Klement) zkusí pomoci a naváže řeč na její podivné, temné myšlenky, bohužel ho utne a začne předstírat, že o nic nejde.
Téma sebepoškozování by nemělo být tabuizováno
Tvůrci Ulice samozřejmě podrobně konzultují téma s odborníky ve snaze o co možná nejvěrohodnější ztvárnění. Spolupracují mj. s Linkou bezpečí nebo neziskovou organizací Nevypusť duši, s jejíž ředitelkou Barborou Pšenicovou se už spojili např. kvůli Šimonově šikaně a možnostem řešení podobných situací.
„Když jsme Žofiin příběh začali zpracovávat, překvapilo nás, kolik mladých lidí z našeho okolí má se sebepoškozováním nějaké zkušenosti, ať již bezprostřední nebo zprostředkované, kolik mladistvých toto téma dennodenně řeší.“
Byli bychom rádi, kdybychom našimi příběhy přispěli k tomu, že téma duševního zdraví u mladistvých přestane být tabuizováno a že se o něm začne otevřeně mluvit, aby si rodiče uvědomili, pod jak velkým tlakem mohou být jejich děti a jaké to může mít následky.
„Zároveň chceme v těchto příbězích ukázat, že i v takových těžkých situacích existuje řešení,“ říká kreativní producentka Ulice Silvia Klasová.
Ulice přináší samá negativní témata. Chtělo by to změnu
Upozorňovat na závažné problémy a nabízet cestu k jejich řešení je jistě záslužné a žádoucí. Na druhou stranu jich poslední dobou bylo tolik, že se diváci právem ptají, kdy konečně nabídne Ulice také něco pozitivního. Množí se názory, že seriál už není to, co býval, a že se tvůrci neustále soustředí jenom na to negativní. Téměř každý vztah zničí nevěrou, v každém druhém díle se někdo opíjí, hádá, křičí, prolévá slzy. Tu létají facky, tamhle někdo podvádí a lže… Nebylo by už načase poskytnout divákům něco veselého, optimistického, nadějného? A ne, nemyslíme tím Tondu zamčeného na toaletě.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Tisková zpráva TV Nova,
- autorský text