Kvíz: Televizní hlášky, které zlidověly a říkáme je dodnes, přestože vznikly již před mnoha lety


Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Proč jsou tyto hlášky tolik oblíbené?
- Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!
- Vydrž, Prťka, vydrž!
- Jedem zkratkou, pánové. Je to sice dál, ale zato horší cesta.
- Spadlo ti to, Máchale, seber si to.
- Je to rebel!
- Saturnine, proboha, proč jsi nepozdravil tetu Kateřinu?
- Freude, Freude, Freude, taky na tě dojde.
- Host do domu – Bůh do domu.
- Kvíz
Proč jsou tyto hlášky tolik oblíbené?
Hlášky, které si zmíníme, jsou snadno zapamatovatelné, staly se ikonou těchto filmů a seriálů, navíc se skvěle hodí do běžného života. Některé přímo vycházejí z událostí, které zažíváme v běžném životě, jiné se tak hodily do různých scén, že máme nutkání používat je znovu a znovu. Nyní si tudíž připomeneme ty, které slýcháváme v běžném životě dodnes.
Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!
Tahle hláška z filmu Limonádový Joe zní jako klasická kovbojská moudrost, ale ve skutečnosti ji pronáší hlavní padouch Horác Badman. Ukazuje tím, že mezi hrdiny a zločinci někdy není až tak velký rozdíl. Film se natáčel v ateliérech na Barrandově a exteriéry byly pořízeny v Českém ráji, i když měl připomínat Divoký západ. Zajímavostí této hlášky je, že v knižní předloze tahle věta zazní v trochu jiném kontextu, a ještě k tomu má ironický podtón.
Vydrž, Prťka, vydrž!
Kdo by neznal věčné povzbuzení z Sněženek a machrů? Říká ho Radek Převrátil (Václav Kopta) svému kamarádovi a od té doby se tahle věta používá v různých situacích jako povzbuzení. Václav Kopta se s námi později podělil o svou vlastní zajímavost:
V době natáčení jsem vůbec neuměl lyžovat, což byl docela problém, jelikož většina děje se odehrává na horách.
Jedem zkratkou, pánové. Je to sice dál, ale zato horší cesta.
Legendární hláška z filmu Sněženky a machři se používá dodnes, když se někdo rozhodne pro cestu, která není úplně ideální.
Spadlo ti to, Máchale, seber si to.
Z filmu S čerty nejsou žerty pochází tahle ikonická hláška kaprála v podání Petra Nárožného. Používá se jako ironické rýpnutí vůči někomu, kdo něco upustil. Film se natáčel na Kunětické hoře a dodnes se tam konají tematické akce inspirované touto pohádkou.
Je to rebel!
Stejně jako předchozí větu, i tuto pronesl Petr Nárožný ve stejném filmu a dodnes se používá, když chce někdo vtipně okomentovat něčí odvahu udělat něco jinak. Původně ve scénáři vůbec nebyla – herec improvizoval během natáčení.
Saturnine, proboha, proč jsi nepozdravil tetu Kateřinu?
Jana Synková alias teta Kateřina v seriálu Saturnin si tuhle větu naprosto přivlastnila. Vžil se díky ní i pojem „pozdravit tetu Kateřinu“ jako označení pro dodržování společenských konvencí.
Freude, Freude, Freude, taky na tě dojde.
Tahle věta pochází z písní Jana Vodňanského a používala se jako ironická připomínka, že spravedlnost jednou dožene každého. Vodňanský byl mistr slovních hříček a mnoho jeho textů se vrylo do povědomí národa nejen prostřednictvím televize.
Host do domu – Bůh do domu.
Teta Kateřina v Saturninovi nám dala další hlášku, která zlidověla. Přitom původně jde o staré české přísloví, ale díky seriálu dostalo nový, ironický význam. Dnes ho říkáme spíš v situacích, kdy nám návštěva není zrovna po chuti.
Nyní, když jsme si připomněli některé z hlášek, které známe z televize, ale které zlidověly a používáme je i v běžné mluvě, můžete se vrhnout na náš kvíz plný dalších hlášek, které jsme se naučili používat v různých kontextech. Dokážete nasbírat plný počet bodů?
Kvíz
Filmové hlášky, které jsme si připomněli v kvízu, zlidověly natolik, že je běžně používáme v každodenním životě. Když někdo přijde pozdě, můžeme na něj zavtipkovat: „To je ale dost, žes nás taky jednou vyvez!“ ze Slunce, seno, jahody. Když se nám něco nelíbí, s povzdechem řekneme „To je hnus, velebnosti!“. A když někdo přijde s absurdním nápadem, může zaznít Štrosmajerova věta:
Kdyby blbost nadnášela, tak vy se tu vznášíte jako holubička.
Tyto věty nás nejen pobaví, ale často také pomáhají trefně vyjádřit situace, se kterými se setkáváme v každodenním životě. Spojují generace, protože i mladší ročníky si je často osvojí, aniž by film viděly. A tak, když se někdo rozhodne jít „zkratkou, která je sice dál, ale zato horší cesta“, víme přesně, o čem je řeč!
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci