Stal se noční můrou celého světa. Podívejte se na Donalda J. Trumpa jako na mladého muže v 70. letech

Stal se noční můrou celého světa. Podívejte se na Donalda J. Trumpa jako na mladého muže v 70. letech

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Dávno předtím, než se stal miliardářem, hvězdou reality show nebo 45. prezidentem Spojených států, byl Donald J. Trump v 70. letech mladým cílevědomým podnikatelem, odhodlaným prorazit na trhu s nemovitostmi v New Yorku.
Obsah článku
  1. O čem je The Apprentice: Příběh Trumpa
  2. Příběh typického amerického úspěchu
  3. Hledání Roye a Donalda
  4. Slova tvůrců závěrem

O čem je The Apprentice: Příběh Trumpa

V období, kdy se děj filmu odehrává, většina lidí vnímala New York jako město v úpadku, sužované násilím a kriminalitou. Trump ale věřil, že město čeká obnova a že on je tím, kdo může něco ovlivnit, pokud získá tu správnou podporu.

Ačkoli Donaldův bohatý otec, Fred Trump, považoval synův plán za bláhový, mladý podnikatel si získal mocného spojence v neústupném a drzém právníkovi a politickém manipulátorovi Royi Cohnovi. Roye zaujaly Donaldovy ambice a naučil ho vše, co věděl o tom, jak využít zkorumpovaný systém ve svůj prospěch pomocí lstivých a nemilosrdných taktik. Oba věřili, že nakonec záleží jen na vítězství.

V životě jsou dva typy lidí. Jsou zabijáci a jsou poražení.

Donald J. Trump

Příběh typického amerického úspěchu

Režie snímku se ujal odvážný íránsko-dánský režisér Ali Abbasi a ve svém snímku se The Apprentice: Příběh Trumpa nabízí poutavou studii příběhu, který měl zásadní dopad na americkou kulturu a celý svět.

Tento příběh se stal inspirací pro scenáristu, spisovatele a novináře Gabriela Shermana po prezidentských volbách v USA v roce 2016, kdy mnohé překvapilo, že hlasitý magnát usedl v Oválné pracovně.

 Jednoho dne mi to došlo – natočit film o tom, jak mentor Roy Cohn naučil svého mladého následovníka, jak mluvit a jak využívat všechny své schopnosti v temném umění získávání moci,

myslí si scenárista.

Lidé vnímají Trumpa jako stroj na pobuřování, jako nenávistnou a rozdělující postavu, a v mnoha ohledech je jako herec hrající roli – ale hraje ji tak dlouho, že se stala jeho identitou,

uvedl Sherman.

Ale když mu bylo dvacet a teprve začínal, byl mnohem méně vyzrálý. Byl agresivní a ambiciózní. Když sledujete jeho rané rozhovory, mluví tiše, trochu váhavě. Má v sobě kouzlo. Je trochu nejistý, opak muže, kterého známe dnes. To byla jedna z nejzajímavějších částí projektu – prozkoumat tuto stránku člověka, o které nikdo nemluví,

dodává.

K tomu se přidává mentorství tajemného, ďábelského génia Roye. Roy Cohn byl neochvějně oddaný prosazování své konzervativní ideologie a neúprosně konkuroval jakýmkoli nepřátelům, kteří se odvážili ho vyzvat.

V jedné scéně filmu Cohn sdílí svá „pravidla vítězství“ se svým žákem. Trump nejenže si pravidla vzal k srdci, ale také se stala mantrou pro budoucího prezidenta:

Pravidlo 1: Útočit. Útočit. Útočit.

Pravidlo 2: Nic nepřiznávat. Všechno popírat.

Pravidlo 3: Ohlásit vítězství a nikdy nepřiznat porážku.

Hledání Roye a Donalda

Aby měl film úspěch, bylo důležité obsadit správné herce do rolí Donalda Trumpa a Roye Cohna. Toho se nakonec zhostili Sebastian Stan a Jeremy Strong.

Důležitou postavou pro film byla také Trumpova první manželka Ivana, česká lyžařka, modelka a ambiciózní podnikatelka, která si vzala magnáta v roce 1977 a měla s ním tři děti, Donalda Jr., Ivanku a Erica. Roli získala bulharská herečka Maria Bakalova.

Bylo pro mě důležité, aby herečka, která hraje Ivanu, měla podobné kulturní zázemí jako Ivana a rozuměla té cestě, kdy se přistěhuje do Ameriky, kde se stane slavnou,

říká Abbasi.

Slova tvůrců závěrem

Doufám, že diváci pochopí, že The Apprentice: Příběh Trumpa je varovným příběhem o tom, co se stane, když se člověk rozhodne, že jedinou věcí, na které v životě záleží, je vítězství. Myslím si, že je to rozkladný, toxický a destruktivní způsob, jak přistupovat k životu. Doufám, že tento film pomůže divákům vidět, že takový je sice svět, ve kterém žijeme, ale není to jediný způsob, jak žít,

uvedl Sherman.

Abbasi uzavírá:

Film není příběhem Donalda Trumpa jako prezidenta. Je to o vztahu mezi Donaldem a Royem a také o systému. Máte lidi jako Napoleon, kteří vytvořili systém, a pak máte lidi jako Roy Cohn, kteří v existujícím systému uměli navigovat. Nemyslím si, že Roy Cohn vytvořil korupci a zkažený svět americké politiky, ale rozhodně dovedl k dokonalosti umění ho využívat. Film je stejně tak o systému, jako je o těchto lidech.

 Film je k vidění na Maxu.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • Press kit Bioscop,
  • Autorský text