Slavné herci a herečky českého filmu. Ověřte si v našem kvízu, jak dobře je znáte

Slavné herci a herečky českého filmu. Ověřte si v našem kvízu, jak dobře je znáte

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Jména hereckých ikon přitahovala diváky kdysi a přitahují je i dnes. Časem se ale na kdysi známé hvězdy někdy zapomíná. Vzpomenete si na ně Vy? Své znalosti si můžete vyzkoušet v našem kvízu.

Hvězdy němého filmu

Česká kinematografie patří k nejstarším na světě. Za to vděčíme zapálenému nadšenci Janu Kříženeckému, který v Praze uspořádal první filmovou projekci již v roce 1896. Stačilo málo a Kříženecký začal točit i své vlastí filmy. Jejich hvězdou se stal Josef Šváb Malostranský, který exceloval ve snímcích Výstavní párkař a lepič plakátů (1898) nebo Smích a pláč (1898).

Koncem desátých let a pak hlavně v letech dvacátých minulého století opanovala filmová plátna tzv. „silná čtyřka“: Anny Ondráková, Karel Lamač, Otto Heller a Theodor Pištěk. Ten poslední býval občas vyměňován za další výrazné osobnosti, jakými byl Josef Rovenský či Martin Frič.

V roce 1930 éra československého němého filmu pomalu končí. Dne 27. února 1930 měl totiž premiéru první československý zvukový film, Tonka Šibenice. Některým hercům z období němého filmu se podařilo zručně se přehoupnout i do zvukové éry, jiní, například Marie Černá či Jan W. Speerger, své herecké kariéry postupně ukončili.

Prvorepublikové stars

Ačkoliv slavné období československého předválečného filmu trvalo jen jednu dekádu, zrodily se v té době filmové hvězdy, jejichž jména si vybaví diváci dodnes. Kdo by neznal komedie s Natašou Gollovou, Adinou Mandlovou, Oldřichem Novým nebo Hugo Haasem?

Ikonou té doby se pro své komediální nadání stal Vlasta Burian. Populárními, a to nejen na prknech Osvobozeného divadla, byli Voskovec s Werichem. Jaroslav Marvan či Zdeněk Štěpánek rovněž nejsou ani pro dnešního diváka jména neznámá. Z významných a obsazovaných hereček nesmíme zapomenout zmínit Lídu Baarovou, Zitu Kabátovou či představitelku zejména dramatických rolí, Jiřinu Štěpničkovou.

Paradoxem je, že některé z klasických snímků, které dnes mnozí vnímají jako „prvorepublikové“, vznikly až v období protektorátu, kdy měly komedie jako Hotel Modrá hvězda, Roztomilý člověk nebo Přednosta stanice odpoutat pozornost diváků od prohlubující se německé agrese.

Herci a národní umělci poválečného Československa

Po druhé světové válce a zejména v 50. letech minulého století ovládl kulturu včetně kinematografie směr socialistického realismu, kdy se protagonisty filmových příběhů stávali zástupci z lidu, úderníci, dělníci či dojičky. Ve filmech se občas objevují ještě někteří z éry prvorepublikových filmů (např. Oldřich Nový či Ladislav Pešek), nastupuje však i nová generace a diváci se seznamují se jmény Dana Medřická nebo Karel Höger.

Náznaky změny se objevily již koncem 50. let, kdy vznikly snímky jako Štěňata, Tři přání nebo Tam na konečné. Šedesátá léta jsou pak nejčastěji spojována s tzv. Československou novou vlnou, ovlivněnou příchodem nových mladých filmařů s modernějšími a svobodnějšími náhledy na svět a novými způsoby filmového vyprávění. Nekteří režiséři experimentují a do svých snímků obsazují neherce. Ve filmech Miloše Formana si tak zahrál oblíbený Josef Šebánek.

Období normalizace patřilo odlehčeným komediím Václava Vorlíčka a Miloše Macourka a hercům Ivě Janžurové, Libuši Šafránkové, Stelle Zázvorkové, Jiřině Bohdalové, Vladimíru Menšíkovi, Františku Filipovskému, Jiřímu Sovákovi, Miloši Kopeckému či Jaromíru Hanzlíkovi a mnohým dalším.

K podpoře rozvoje zejména prorežimní kultury začal být od roku 1945 udělován titul Národní umělec. Jeho udělování skončilo až v roce 1990. Ačkoliv lze titul vnímat jako režimní nástroj, za dobu jeho udílení jej dostaly i opravdové osobnosti československé kultury. Z herců můžeme jmenovat Rudolfa Hrušínského nebo Vlastimila Brodského.

Tváře současného stříbrného plátna

Již od devadesátých, potažmo nultých let současného století se čím dál oblíbenějšími stávají herci Ivan Trojan, Ondřej Vetchý, Jiří Macháček nebo Pavel Liška. Ti se společně se Zdeňkem Svěrákem a Karlem Rodenem objevili v první stovce nejoblíbenějších herců dle uživatelů Česko – Slovenské filmové databáze. Ze současných českých hereček mezi první stovkou nalezneme Aňu Geislerovou, Tatianu Dykovou, Evu Holubovou či Simonu Stašovou.

Pokud si chcete ještě více zavzpomínat na známé tváře českého a československého filmového plátna, vyzkoušejte si následující kvíz!

 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře