Šikana ve sportovním prostředí: Film Smečka se toho nebojí a ukazuje šikanu v syrové podobě a nejen ve školní budově
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciSmečka diváky zavede do fiktivního hokejového klubu Vlci, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony. Nový člen smečky tak nemá šanci se přidat. A co víc, zažívá tvrdé ponížení, které by rozhodně do světa sportu nemělo patřit.
Snímek vznikl jako celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského, který má sám s hokejovým prostředím zkušenost.
Podle výzkumů se téměř každé páté dítě stává obětí šikany. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím. Ze své zkušenosti však vím, že mládežnické sportovní kolektivy jsou jí plné, a často je mnohem brutálnější než šikana na školách,
vysvětluje Polenský a dodává, že hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu, ten jej však nepřijímá.
Dorostenecký hokejový klub se chová jako smečka. Do svých semknutých řad hned tak nepřipustí nově příchozího, jímž je brankář David Svoboda, i když má zjevný talent a potenciál. Cukrovka, se kterou se potýká, záhy nebude zdaleka jediným handicapem, kterému bude čelit. Šikana od jeho týmových spoluhráčů zaujme v hráčské kabině a na sociální síti hlavní místo. Vlci se pohybují v zóně sestupu, na góly se dost nadřou, ovšem o morálce toho moc nevědí, načež se nová posila a osobnostně nejslabší člen týmu stává terčem posměchu. Trenér situaci moc nepomáhá, když ho odmítá stavět, protože v brance už je jeho syn.
Nátlak pak způsobí přetlak a ke krajním mezím už je jenom krok. Hokejové prostředí je z filmařského hlediska atraktivní. O šikaně ve sportu existuje snímků málo, jsou-li vůbec nějaké, v českých filmových vodách prakticky žádný takový podobný film nemá zastoupení.
Tomáš Polenský chtěl tímto filmem upozornit na to, že šikana je i jinde, než ve školních lavicích. Je drsnější a často tolerovaná dospělými, kteří z nepochopitelného důvodu preferují v klubech drsnou rivalitu před semknutostí týmu.
Polenský děj mírně vyhrotil, aby diváky zaujal a dal příběhu potřebný rozměr. Dobře působí i mladí a neokoukaní herci.
Brankářskou výstroj a roli otloukánka Davida na sebe vzal Tomáš Dalecký. Trenéra si střihl Václav Vašák coby přísný a nevraživý muž, roli jeho asistenta na sebe vzal Patrik Děrgel. V roli Davidových rodičů se objeví Jiří Vyorálek a Vlastina Svátková. Těšit se můžete i na Anastasii Chocholatou, která se v současné době objevuje v hlavní roli seriálu Kamarádi, nebo na Denisu Biskupovou z Jedné rodiny.
Představitele hlavní role Davida jsme hledali velmi dlouho,
říká režisér.
Brněnského rodáka Tomáše Daleckého, který ztvárnil hlavní roli, se podařilo najít až měsíc před natáčením.
Dlouho jsme si mysleli, že role Davida je zakletá – jednak proto, že se dlouho nedařilo najít správného herce – jeden kandidát to po několika schůzkách s režisérem vzdal pro celkovou velkou náročnost role, s dalšími se Tomáš Polenský rozloučil sám během hereckých zkoušek – a pak také proto, že se David zranil hned během svého prvního natáčecího dne. Naštěstí Tomáš Dalecký i přes zranění v natáčení statečně hned druhý den pokračoval,
dodávají producenti Julietta Sichel a Jan Froněk.
Ve filmu hrají jak skuteční hokejisté – neherci, tak studenti hereckých škol nebo již ostřílení herci. Skloubit herce a neherce však vůbec nebylo lehké – neherci, hokejisté, se neuměli pohybovat před kamerou, zatímco herci se z hokejového hlediska hýbali „legračně” a často nevěděli, jak si správně zavázat brusle nebo se dostat do hokejové výstroje tak, aby jim divák uvěřil, že to dělají každý den od útlého dětství.
V den premiéry v roce 2020 rozhodla vláda na mimořádném jednání mimo jiné o uzavření kin od následujícího pondělí – film tak byl v kinech po premiéře promítán pouhé čtyři dny.
Film Smečka je ve vysílání 5.11. na TV MAX ve večerních hodinách a najdete ho i na Netflixu.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Press kil Bontonfilm,
- Autorský text