Rodák z Prahy, Herbert Lom, byl zapomenutým Čechem, který si dokázal udělat jméno v zahraničním filmu

Rodák z Prahy, Herbert Lom, byl zapomenutým Čechem, který si dokázal udělat jméno v zahraničním filmu

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Herbert Lom, který zemřel ve věku 95 let, strávil více než 50 let v dramatických rolích. Hrál většinou uhlazené padouchy, ale nejvíce se proslavil ztvárněním Charlese Dreyfuse, neurotického šéfa s tikem, který nenáviděl inspektora Clouseaua (Peter Sellers).

Herbert Lom se stal také nejslavnějším zástupcem rodu Kuchačevičů ze Schluderpacheru. Šlo o zchudlý šlechtický rod, který se nijak výrazně neprezentoval a po roce 1918 rodina přestala šlechtický titul používat. Lom se narodil v Praze na podzim roku 1917. Dostalo se mu dobrého vzdělání a byl nadaný na jazyky, které studoval nejprve na německém gymnáziu a později na filozofii na pražské univerzitě.

V roce 1939, v předvečer německé invaze do Československa, přijel do Británie se svou židovskou přítelkyní Didi, ale ta byla poslána zpět, protože neměla správné doklady. Její následná smrt v koncentračním táboře ho pronásledovala celý život.

Kvůli svým lingvistickým schopnostem (francouzština, španělština, němčina, arabština, řečtina, angličtina, čeština) pracoval Lom během druhé světové války pro BBC European Service, ale zároveň se snažil o vybudování herecké kariéry. Drobnou zkušenost s hraním už získal před odchodem ze země.

S jeho pronikavýma hnědýma očima, zasmušilým pohledem a cizím přízvukem byl Lom předurčen do rolí psychiatrů, podvodníků a šílenců. S rolemi nebyl spokojený a nikdy nemohl naplno využít svůj potenciál.

The Guardian uvedl hercovo vysvětlení:

Když jste v pokušení říct ne, nabídnou vám tolik peněz, že by bylo nezodpovědné k rodině, dětem odmítnout.

V roce 1948 se oženil s Dianou Scheu, se kterou měl dva syny. Žili v Londýně, na Kanárských ostrovech a na Francouzské riviéře. Pár se rozvedl v roce 1971. Lom se následně oženil a rozvedl ještě dvakrát a měl dceru s Brigitte Appleby.

Lom, který už spolupracoval se Sellersem, byl potěšen, že byl obsazen do role Clouseauova nadřízeného v Růžovém panterovi. Konečně se dostal ke komediím.

Jednotlivé filmy (bylo jich celkem 8) série Růžový panter od režiséra Blake Edwardse dodnes baví diváky po celém světě a na internetu mají jejich ukázky miliony zhlédnutí. Růžový panter znovu zasahuje z roku 1976 patří k těm nejúspěšnějším a Herbert Lom, který rolí Dreyfuse s tikem v oku výrazně přispěl k úspěchu celé série, se vypracoval do úlohy druhé hlavní hvězdy. Už nebyl jen tím, kdo Sellersovi nahrává. Úloha šíleného Dreyfuse má v zápletce celého příběhu zásadní roli. Přitom jen pár let předtím by to nikdo nečekal a jeho postava byla jen jednou z těch mnoha vedlejších, které se točily kolem hlavní hvězdy.

Milovníci mayovek si herce vybaví také jako toho největšího padoucha ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře, kde byl hned po Lexu Barkerovi druhou hlavní hvězdou filmu a jeho honorář byl dokonce větší než ten, který v mayovkách za roli Vinnetoua pobíral Pierre Brice.

Měl také hodně nabídek z Hollywoodu, ale ty musel odmítat. Amerika byla po válce ostražitá a umělci z východního bloku neměli snadné se do země dostat. Až v roce 1956 konečně přišla první velká hollywoodská šance. Američané točili historický velkofilm Vojna a mír s Audrey Hepburnovou, Henry Fondou a Mel Ferrerem v hlavních rolích. Herbert Lom zde mohl hrát císaře Napoleona, protože z finančních důvodů se natáčelo v Itálii. Na natáčení v Americe si musel ještě pár let počkat.

Trochu paradoxní je, že měl stejný problém se dostat po válce i do rodné země, kde měl sestru. Rodičům se naštěstí v roce 1948 podařilo dostat za synem. Jak je uvedeno v životopisné knize o herci, StB měla velký zájem Loma naverbovat do svých řad spolupracovníků a několikrát byl kontaktován. On si ale trval na svém a vždy odmítl. Do Prahy se tak mohl svobodně podívat až po roce 1989.

Lom byl také báječný vypravěč, milovník hudby a amatérský malíř, který měl skvělou sbírku mistrovských děl 20. století. Také napsal dvě knihy. Jedna z nich – Dr. Guillotine (1993) – byla o vynálezci „humánní“ formy popravy. Svou vášeň pro psaní vysvětlil tím, že jde o tvořivou práci, u které ho nikdo nesleduje.

Herbert Lom (Herbert Charles Angelo Kuchacevich ze Schluderpacheru) zemřel 27. září 2012 ve spánku.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: