Pokud znáte pojem „ježek v kleci“, seriál Záhada hlavolamu je pro vás vzpomínkou na dětství

Pokud znáte pojem „ježek v kleci“, seriál Záhada hlavolamu je pro vás vzpomínkou na dětství

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Na Vánoce 1969 začala Československá televize vysílat seriál Záhada hlavolamu. Postavu legendárního Široka ztvárnil neméně legendární Jan Tříska, ale celý seriál byl obsazen výbornými herci, kteří dokázali dokonale vystihnout své role a vtáhnout diváky do děje.
Obsah článku
  1. Foglar věděl, jak přilákat děti ke čtení knih
  2. V čem spočíval úspěch seriálu
  3. Knižní vydání bylo hitem
  4. Těžkosti režiséra
  5. Herecké obsazení a postavy
  6. Rychlé šípy
  7. Zajímavosti o seriálu

Seriál Rychlé šípy se však na obrazovkách moc často neobjevil, přestože se televize musela každoročně vypořádat se záplavou dopisů diváků, kteří si o seriál psali. Marně! Československá televize zdůvodňovala, proč seriál nemůže vysílat havarijním stavem negativů nebo nenávratnou ztrátou některých dílů, což byla lež.

Hlavní důvod, proč seriál vadil, bylo jméno autora Jaroslava Foglara, který byl spojován se skautingem a ten s první republikou Československou a prezidentem Masarykem. V módě byli pionýři a svazáci. Později byla záminkou k zakázání vysílání emigrace představitele Široka Jana Třísky. Tyto kostrbaté důvody cenzury jsou dnes jen těžko pochopitelné.

Foglar věděl, jak přilákat děti ke čtení knih

Televizní seriál Záhada hlavolamu z roku 1969 je dodnes považován za jedno z nejlepších československých televizních zpracování dobrodružné literatury pro děti. Devítidílný seriál, natočený podle stejnojmenné knihy Jaroslava Foglara, přivedl k životu režisér Hynek Bočan. Všem dětem, toužícím po dobrodružství, přenesl na obrazovky strhující knižní příběh klubu Rychlých šípů umístěný hlavně do tajemného místo zvaného Stínadla.

V čem spočíval úspěch seriálu

Dokonalá knižní předloha, geniálně vytvořená tajuplná atmosféra lokací, šťastně vybrané herecké obsazení, pěkná porce napětí.

Knižní vydání bylo hitem

Seriál vychází hlavně z románu Záhada hlavolamu (1941) od Jaroslava Foglara, jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů pro mládež. Foglar, přezdívaný "Jestřáb", zasvětil svůj život psaní a práci s mládeží. Příběhy z jeho pera jsou plné dobrodružství, chlapeckého přátelství a morálních hodnot.

Záhada hlavolamu je úvodním dílem Stínadelské trilogie, kterou doplňují Stínadla se bouří (1947) a Tajemství Velkého Vonta (1986). Seriál sáhl pro inspiraci i do druhé knihy. Hlavním dějištěm je tajemná čtvrť Stínadla, kde vládnou nepsaná pravidla, kluci se dělí na Vonty a Ne-Vonty a legendární hlavolam ježek v kleci ukrývá dávno zapomenuté tajemství vynálezce Jana Tleskače.

Těžkosti režiséra

Pro režiséra Hynka Bočana byl výběr lokalit téměř nesplnitelným úkolem. Věděl, že Foglar vycházel ze skutečných míst, jenže najít v Praze „Stínadla“, nebylo nijak snadné. Navíc se musel potýkat se skutečností, že velká část děje se odehrávala v noci a už tenkrát byly hodiny, kdy mohli nedospělí herci natáčet, omezené.

Vše tak vyřešily postavené kulisy. Čtvrť Stínadla s křivolakými uličkami a starými domy by seriáloví diváci hledali marně. Vznikla v největším ateliéru č. 6 na Barrandově. Na délku měla padesát metrů, široká byla čtyřicet a vysoká dvacet metrů. Podle pamětníků se jednalo o vůbec jednu z největších dekorací za dlouhá léta. 

Vymyslet a postavit Stínadla snad bylo skutečně nejobtížnější. Byla to rozsáhlá dekorace, jaká se hned tak nevidí,

uvedl architekt Olin Bosák, jenž musel vymýšlet, jak na relativně „malý prostor“ ateliéru všechno vměstná. Proto po natočení scén některé části zboural, aby na jejich místě mohl vzápětí nechat postavit nové. Kromě toho se natáčelo i v hostivařských ateliérech.

Navzdory obtížím režisér na natáčení rád vzpomínal a o Záhadě hlavolamu řekl: 

Natáčení našeho seriálu mi umožnilo vrátit se zpět do onoho báječného světa plného romantiky a dobrodružství, kde právo a pravda vítězí nad falší a lží. Snad se mi podařilo splatit alespoň část dluhu, který vůči autorovi mají celé generace čtenářů, jejichž životní postoj byl, je a troufám si říct, že i bude ovlivněn prožitkem z příběhů chlapců od Bobří řeky, Rychlých šípů a všech dalších Foglarových hrdinů.

Herecké obsazení a postavy

Velkou devízou seriálu je skvělé herecké obsazení, které vtisklo postavám autentičnost a věrohodnost.

Rychlé šípy

Mirek Dušín (Jiří Lukeš) – Hlavní postava, čestný a odvážný vůdce Rychlých šípů, vzor spravedlnosti.

Jarka Metelka (Tomáš Hádl) – Přemýšlivý a loajální kamarád.

Jindra Hojer (Zdeněk Jánský) – Klidný a rozvážný člen skupiny.

Červenáček (Roman Skamene) – Zvědavý a lehce ztřeštěný, ale s velkým srdcem.

Rychlonožka (Martin Kapoun) – Největší vtipálek party, který odlehčuje napětí.

Nelze pominout Jana Třísku. Široko byl tajemnou postavou zahalenou v plášti s maskou, která budí respekt a hrůzu. Jan Tříska podal nezapomenutelný výkon, který dodnes patří k nejvýraznějším v seriálu. Další role vytvořili například Jaromír Hanzlík, Jaroslav Moučka, Václav Sloup, Ivan Vyskočil. Role vypravěče se ujal Radoslav Brzobohatý.

Zajímavosti o seriálu

·       Hlavolam ježek v kleci opravdu existoval. Pro ježka v kleci našel Jaroslav Foglar inspiraci v hlavolamu dováženém z Ameriky, který si nechal patentovat v roce 1896 jistý Clarence A. Worrall. O jeho výrobu se u nás pokoušela firma Ladislava Veselého z Roudnice nad Labem, která se proslavila stavebnicí Merkur. Foglar ve své knize jenom upravil jádro hlavolamu tak, že se dalo rozšroubovat a tím do něj něco ukrýt.

·       Seriál se měl původně natáčet na barevný film, nicméně pro zachování temné až hororové atmosféry se od tohoto rozhodnutí upustilo.

·       Není nijak vzácné narazit na komentáře mužů, kteří přiznávají, že je namaskovaný Jan Tříska opravdu děsil. Jedním z nich je i slavný hokejový brankář Dominik Hašek, který přiznal, že se jako dítě bál chodit ve tmě i vysypat odpadkový koš.

V roce 2010 vyšel seriál na pod hlavičkou ČT na DVD. Bohužel není v nabídce streamovacích platform a ani iVysílání na něj nemá licenci. Kdo hledá, najde. 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: