Znáte ty nejoblíbenější pohádky Zdeňka Trošky?
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciBota jménem Melichar
Vůbec prvním filmem, který Zdeněk Troška natočil, byla komedie Bota jménem Melichar (1983) pro děti a mládež, ale pohádkou v pravém slova smyslu nebyl. Ty přišly později. Příběh měl detektivní zápletku a zazněl v něm i tehdejší velký hit – písnička Holky z naší školky. Film získal celkem 19 ocenění, a to nejen doma, ale i v zahraničí.
O princezně Jasněnce a létajícím ševci
Zdeněk Troška se ukázal jako znamenitý režisér pohádek. Těm jeho nechybí poetika, vtip, humor i hezká výtvarná stránka. Není proto divu, že se s nimi každým rokem můžeme setkat v televizi během Vánoc a že se na jejich opakování diváci těší. První pohádkovým příběhem, který Zdeněk Troška natočil, byla pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci z roku 1987.
Víte, že křídla ševce Jíry, s jejichž pomocí létal, byly vytvořené na základě návrhu z 15. století, jehož autorem nebyl nikdo jiný než Leonardo Da Vinci? Jenže k tomu, aby švec vzlétl bylo zapotřebí použít jeřáb. Pohádka se natáčela na hradech Bouzov a Frýdštejn u Malé Skály. Film se líbil i v zahraničí, kde na Mezinárodním filmovém festivale v Chicagu získal první cenu.
Princezna ze mlejna 1 a 2
Opravdovým hitem mezi Troškovými pohádkami je Princezna ze mlejna 1 a Princezna ze mlejna 2. První vznikla v roce 1994, druhý film pak o šest let později. Opět se tu můžeme setkat s krásnými kulisami mlýna, který vypadá jako opravdový, přestože byl vytvořen z polystyrenu a kartonu. Film se natáčel v jižních Čechách v okolí Bavorova a dočkal se i promítání v dalekém Singapuru a Hongkongu.
Z pekla štěstí 1 a 2
V Troškových pohádkách vystupují pohádkové postavy, které známe z českých pohádek. Jsou to zejména hodní a často popletení čertové nebo vodníci, kteří jsou hlavnímu hrdinovi nápomocni při zvládání nástrah. To platí také pro pohádku Z pekla štěstí (1999), která se dočkala také pokračování. Natočená byla podle příběhu Jana Drdy „Český Honza“. Jako exteriéry posloužil zámek v Telči nebo skanzen v Přerově nad Labem. Pohádka Z pekla štěstí 1 se stala třetím nejnavštěvovanějším filmem v roce 1999.
Nejkrásnější hádanka
Předlohou pohádky Nejkrásnější hádanka (2008) byla Zdeňkovi Troškovi opět kniha Jana Drdy. I v této Troškově pohádce je v hlavní roli chytrý, leč chudý chasník, který si musí svou lásku k dceři sedláka zasloužit. A opět si režisér vybral prostředí jeho oblíbených jižních Čech. Tentokrát se natáčelo také na zámcích Žleby a Sychrov. Pohádka získala Cenu dětské poroty na 40. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hoffmana v Ostrově nad Ohří.
Čertova nevěsta
Z roku 2011 pochází další Troškova pohádka – Čertova nevěsta. Nechybí jí tolik oblíbená režisérova laskavost a pohádková atmosféra, dokreslené příjemně se poslouchající hudbou. Pohádka byla natočena na motiv Spravedlivý Bohumil od Boženy Němcové. K natáčení se využilo exteriérů a interiérů na zámcích Buchlovice, Ploskovice, zřícenině hradu Choustník, interiér Čertova mlýna vznikl v barrandovských ateliérech. Pochopitelně nechybějí ani trikové záběry, kterých bylo celkem 195.
Čertoviny
Předposlední Troškovou pohádkou jsou Čertoviny z roku 2017. Opět se v hlavních rolích objevují neposední čertové, kteří si musejí odpykat trest ve světě lidí, aby se mohli vrátit zpátky do pekla. Natáčelo se v malebných vesničkách v jižních Čechách, na tvrzi v Drslavicích a skanzenech Třebíz a Přerov. Pohádka Čertoviny se staly třetím divácky nejúspěšnějším českým filmem v roce 2018.
Zakleté pírko
Zatím poslední Troškovou filmovou pohádkou je Zakleté pírko z roku 2018, u níž se podílel také na scénáři. Motiv převzal z knihy ruských pohádek Krása nesmírná, konkrétně se nechal inspirovat pohádkou Peříčko Finista Jasného sokola. V pohádce si zahrál i interiér kostela v Lukové nedaleko Manětína, který je znám díky ze sádry odlitým sochám věřících.
A kterou pohádku máte nejraději vy?
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- autorský text