Pohádkování: Sudičky jsou pohádkové bytosti, které mají předlohu v pověrách a lidových bájích

Pohádkování: Sudičky jsou pohádkové bytosti, které mají předlohu v pověrách a lidových bájích

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
V klasických pohádkách se se sudičkami setkáváme většinou na začátku příběhu, kdy tyto ženy nad kolébkou vyřknou osud dítěte. A někdy jsou náladové a vrtošivé. Třeba nejznámější sudička to „zavařila“ Šípkové Růžence jen proto, že se cítila přehlížená. Chudák holka pak kus života prospala – a celé království s ní.

V lidových příbězích jsou sudičky doloženy už v 15. století. Říkalo se jim různě, možná podle místních nářečí. Někde to byly sudice, jinde věstice. Všude k nim lidé chovali úctu, protože se tradovalo, že jsou ochránkyněmi domácího krbu a rodinného štěstí. Jejich poslíčky byly svatojánské mušky a slunéčka, a proto se děti učily, že zářící mušky a berušky nemají zabíjet, aby sudičky nepohněvaly.

Lidé si sudičky představovali jako ženské bytosti. Mohly být mladé a oslnivě krásné, ale také hodně staré. V pohádkách a pověstech se nejčastěji objevují jako trojice. Ta nejstarší bývá nejmocnější a nejmoudřejší. Někdy je jedna ze sudiček zlá a obvykle přisuzuje osud jako poslední, čímž může sudbu výrazně ovlivnit nebo dokonce zcela změnit.

Sudičky nechtějí být rušeny. Ve většině pohádek přicházejí pod rouškou tmy, a lidové pověsti dokonce uvádějí, že matce dítěte, která byla ještě v šestinedělí, pro jistotu pošlou hluboký spánek.

V pohádkách sudičky většinou vstupují do místnosti, kde je dítě. V knihách a legendách však sudičky někdy jen nahlíží oknem nebo sedí na střeše a věští osud dítěte z hvězd. Je jasné, proč filmaři volí první variantu. Za oknem by scéna nebyla tak dramatická a nutit herečky lézt třeba v zimě po střechách by také nebylo moc šťastné.

Volba tří sudiček byla praktická. První dvě předpovídaly, jakého věku se dítě dožije, zda potká lásku, chudobu či pohádkové bohatství. Třetí, které se lidé báli, pak měla vyjevit, jakou smrtí člověk zemře. V představách dvě sudičky předly nit života a třetí ji nakonec přestřihla.

Kdo na sudičky věřil, snažil se je přivítat v dobrém. Na stůl se dával čistý ubrus, přichystaly se židle a nechybělo ani skromné pohoštění – chléb, sůl, máslo, někdy i kousek sýra.

Kromě Růženky se s osudem, který sudičky vyřkly, musela poprat i princezna Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele, a traduje se, že i za nález oříšků, které Popelce vylepšily šatník a ukázaly životní cestu, mohly sudičky.

Na zámek přišly sudičky také v pohádce Jak si nevzít princeznu. Synovi chudého uhlíře předurčily hvězdnou budoucnost v pohádce Paví pírko. Na dobrou noc můžete malým dětem pustit pohádku O třech sudičkách a dívce s perlami, kterou předčítá Libuše Šafránková.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: