Pohádkování: Než se dostaly ke slovu počítače, draci v pohádkách byli spíše k smíchu, než aby naháněli strach

Pohádkování: Než se dostaly ke slovu počítače, draci v pohádkách byli  spíše k smíchu, než aby naháněli strach

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Drak, stejně jako další pohádkové bytosti, má kořeny už ve starověku. Draka znali již staří Řekové. Středověk byl na výskyt draků velice štědrý. Postaralo se o to hlavně křesťanství, které označovalo draky za jednu z podob ďábla.

Ani u pohanů si však draci nevybudovali příliš dobrou pověst a v příbězích jim hrdinové sekali jednu hlavu za druhou. Napříč staletími měli draci jedno společné – měli pyromanské sklony. I z tohoto důvodu se jim lidé snažili vyhnout.

Draci
Draci | Zdroj: Home Box Office

V křesťanství byl jedním z nejaktivnějších ochránců proti létajícím netvorům archanděl Michael a pověst drakobijce si vysloužil i sv. Jiří, který ze spárů draka vysvobodil královskou dceru. A tak vznikl jeden z pohádkových námětů o boji ušlechtilého mladíka s drakem a o odměně v podobně princezny a poloviny království…

Na počátku středověku při osídlování naší krajiny se lidé dost báli neznámého prostředí a ke strachu z neznáma patřily i nebezpečné příšery.

Draka si do svého znaku zvolilo město Trutnov. Legenda praví, že zakladatel města, Truta, narazil při svých toulkách lesem na jeskyni, kterou obýval drak. Truta ho za pomoci svých druhů přemohl. Celé dobrodružství prý bylo znamením, aby na místě založil město.

Draci samozřejmě nejsou jen v našich legendách. Ve vápencových lomech na jihu Německa nacházeli lidé při práci zkameněliny velkých záhadných tvorů. Než věda odhalila, že šlo o velmi dravé plazy z druhohor, kraj byl už plný strašidelných příběhů o ohromných dracích.

Draci, kteří se stali nedílnou součástí filmových příběhů

Všichni, kdo se zatajeným dechem sledovali nejnákladnější fantasy seriál Hra o trůny podle knih George R.R. Martina, už si budou navždy draky spojovat se světem, který tento spisovatel vytvořil a jemuž filmoví tvůrci dali tuto vizuální podobu.

Ve světě Hry o trůny byla fráze, kterou Daenerys Targaryen používala k tomu, aby její draci chrlili oheň, a to slovo „Dracarys". Šlo o slovo z valyrijštiny, starého jazyka Valyrie, odkud Targaryenové pocházeli. Dracarys v překladu znamená „dračí oheň“ nebo jednoduše „oheň“. Daenerys jej využívala zejména k útokům nebo při trestání svých nepřátel.

Některé podoby draků jsou v pohádkách zoufalé

Čeští filmaři však dokázali z draků v pohádkách udělat i trochu hloupé bytosti, které mladíci snadno zneškodnili, aby dostali slíbenou odměnu. Drak se objevil třeba ve slavné pohádce Princ Bajaja a snad nejméně podařený drak je v pohádce Za humny je drak, kde si nebezpečného tvora princezna (Ivana Andrlová) domestikovala.

Podobně nevydařený je i drak Bucífálek, který se objevuje v pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2, přestože jde už o modernější tvorbu. Vrcholem nevkusu je pohádka Když draka bolí hlava z roku 2018, kdy už si tvůrci mohli s triky trochu pohrát a vytvořit důstojnější podobu draka.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: