Podívejte se na životní cestu Jana Hrušínského. Nebylo pro něj snadné jít v otcových šlépějích, dnes už herecké ambice nemá

Podívejte se na životní cestu Jana Hrušínského. Nebylo pro něj snadné jít v otcových šlépějích, dnes už herecké ambice nemá

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Příjmení Hrušínský zavazuje. Nejspíš se nenajde nikdo, kdo by nevěděl, kdo byl Janův otec – Rudolf Hrušínský st. Jeho role ve filmech jako Vesničko má středisková, Slavnosti sněženek, Postřižiny nebo Spalovač mrtvol jsou skvosty v naší kinematografii.
Obsah článku
  1. Láska jako trám
  2. Mediální poprask v roce 2008
  3. Nakonec manželská krize přinesla Miluši i něco dobrého
  4. Další životní zkouška

Jan se narodil po Rudolfovi a na jevišti stál poprvé v pěti letech. Nikoho nenapadlo, že by se nestal hercem. Lehce zvládl vystudovat Pražskou konzervatoř a nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem.

Láska jako trám

V Ústí si také našel životní lásku. S Miluší Šplechtovou se potkal už na konzervatoři, ale až práce je svedla dohromady. Neměli to úplně snadné, protože Miluše byla vdaná a měla malého syna. Když se ve čtyřiadvaceti letech po dvou letech manželství rozvedla, nikdo to moc nechápal. Jen ona věděla, že její srdce zahořelo pro Jana tak silně, že nemohla dělat nic jiného. Svatba byla v roce 1984.

Když se manželům narodily dcery, chtěli se z Janova rodného domu odstěhovat, aby měl Rudolf Hrušínský klid, ale jeho smysl pro rodinný život byl tak silný, že nechal na domě přistavět půdní byt, kam se s manželkou přestěhoval a nechal mladým spodní část domu. Mladým manželům to vyhovovalo, protože byli hodně pracovně vytížení a nemuseli si dělat starost s hlídáním. Stará paní Hrušínská Miluši nahrazovala maminku, kterou ztratila ve čtrnácti letech.

Jan byl pohledný a talentovaný a filmy jako Dívka na koštěti (1971), Můj brácha má prima bráchu (1975) nebo Jak se budí princezny (1977) z něj udělaly velice populárního herce hodně brzy. Kdo by čekal, že bude běhat za děvčaty, tak se spletl. V manželství se mu žilo dlouhé roky dobře.

Mediální poprask v roce 2008

Nevěra je sama o sobě zlá, ale když se jí chopí bulvár, může situaci ještě zhoršit. Miluše si mohla přečíst, jak její manžel mluví do médií o rozvodu a jak o osmnáct let mladší produkční jeho divadla popisuje jejich romantickou dovolenou v Paříži.

A rozvod byl opravdu na spadnutí a bulvární novináři se těšili, že bude o čem psát. Jenže Miluše Šplechtová si raději našla terapeuta a novinářům se s ničím nesvěřovala. Neměla v úmyslu na nevěrníka házet špínu, a zájem novinářů tak brzy opadl.

A vyšuměl i vztah Jana a jeho mladé přítelkyně. Herec si nejspíš posypal hlavu popelem a bylo mu odpuštěno. Spekulovalo se i o tom, že ho drobné povyražení vyšlo draho, protože na manželku přepsal polovinu vily v Nuslích a nemalý podíl v agentuře AG Jezerka.

Nakonec manželská krize přinesla Miluši i něco dobrého

Přiznala, že byla na manželovi hodně závislá a když se schylovalo k rozvodu, cítila se jako opuštěné malé dítě. Jan byl ve vztahu vždy dominantní a přišel čas, kdy se musela postavit na vlastní nohy.

Další životní zkouška

V roce 2004 Jan založil Divadlo Na Jezerce, a to ho stálo hodně sil. V roce 2015 zkolaboval a orgány mu vypověděly službu. Ani nedokázal sám dýchat a podstoupil sedmihodinovou operaci srdce. Šlo mu o život, ale zvládl to. A po boku měl manželku, se kterou loni oslavil čtyřicáté výročí svatby.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • krajskelisty.cz,
  • Herecká manželství, Remešová a Schuster, Fany 2017, ISBN 978-80-905355-9-6,
  • Autorský text