Podívejte se na Oldřicha Navrátila, vypadá, jako by v malebné chatě žil odjakživa

Podívejte se na Oldřicha Navrátila, vypadá, jako by v malebné chatě žil odjakživa

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Oldřich Navrátil patří k hercům, kteří umí šířit dobrou náladu, a často před kamerou hraje vesničany a prosté chlapíky. Na vesnici je mu dobře, a to i když kamery zhasnou. Hodně času tráví na své chatě nedaleko Třebíče.
Obsah článku
  1. Harmonie, pohoda, klid
  2. Starý mlýn se opravoval roky
  3. Dnes je hrdým majitelem opečovávané chaty
  4. Kutilství přišla na chuť i manželka

Harmonie, pohoda, klid

Právě tam si jezdí odpočinout od ruchu velkoměsta a uspěchaného života. Lokalitu si herec nevybral náhodou. Právě v tomto kraji, v tzv. Údolí skřetů, prožíval dětství. Možná tuto vášeň zdědil po otci, který byl vášnivým trampem a první chatu postavil už v roce 1937. Pojmenoval ji Zlatá hvězda a symbolizovala trampský životní styl. V roce 1948 vedle ní postavil druhou chatu, která se stala oázou odpočinku pro rodinu.

Chata byla malá, s rozlohou 3 x 5 metrů, skromně zařízená, ale Oldřich už od dětství viděl, co obnáší chataření a jak se v přírodě má chovat. Rodina si zde užívala čas, kdy mohla být celé dny spolu v blízkosti malebné přírody.

Starý mlýn se opravoval roky

Není divu, že si vysnil podobné místo, kam by mohl z města utíkat. Tip na polorozpadlý mlýn dostal od kamaráda. Celý objekt byl v žalostném stavu, ale cena byla příznivá, zaplatil za něj 40 tisíc korun. Nachází se u řeky Jihlavy, mezi obcemi Číhalín a Číchov.

Na Navrátila však čekala náročná rekonstrukce. Nový majitel chtěl zachovat na místě trochu z původní atmosféry nemovitosti, a to i přesto, že mlynářská budova byla na spadnutí. Nakonec se zachránila jen jedna zeď mlýnice, kterou „do krásy“ zrekonstruoval šikovný kameník z nedaleké vesnice. Aby zeď držela pohromadě, spotřebovalo se 40 pytlů cementu.

Dnes je hrdým majitelem opečovávané chaty

Nedaleko od kamenné zdi se dnes nachází krásná chata, která po rozsáhlé rekonstrukci konečně přivítala celou rodinu k odpočinku. A noví obyvatelé si pro své tehdy malé děti dokonce vymysleli strašidelnou pověst, protože ta už k mlýnu patří. Navrátil v jednom rozhovoru uvedl, že stavba opravdu vypadala původně hodně strašidelně a ve střeše byla díra, jako by ze stavení vyletěl čert. Strašidelná pověst se ale týká starého mlynáře s dřevěnou nohou. Ten ve mlýně opravdu žil a dřevěná noha po něm zůstala novým majitelům. Strašidelný mlynář dostal jméno Klepáč a když děti zlobily, dřevěnou nohou kopal do dveří.

Oldřich Navrátil
Oldřich Navrátil | Zdroj: Luboš Pavlíček / ČTK / Profimedia.cz

Chata je nedaleko lesa a kvůli srnám musel kolem zahrady vzniknout plot, který jim zabránil likvidovat ovocné stromky. Zahrada je velká a neslouží jen na okrasu. Oldřich je i zkušený zahrádkář a pokud na obrazovce dává rady, jak pečovat o ovocné stromky nebo pěstovat zeleninu, mluví z vlastní zkušenosti.

Kutilství přišla na chuť i manželka

Představitel Emila Nádeníčka z Básníků zvládá i pěstování česneku a jeho pýchou jsou švestky. Zasadili je před 30 lety a dnes sklízí metráky ovoce, které končí v pálenici. Domácí slivovice potom slouží k uvítání návštěv a k obdarovávání celé rodiny.

Kutil Oldřich chválí i manželku, která se žádné práce na zahradě ani v domě nebojí. On se zase chlubí tím, že rád vaří v dobře vybavené kuchyni. V obýváku mají kamna, která v chladných měsících vytopí přízemí domu.

Zdi jsou plné obrázků, které se v rodině předávají z generace na generaci. Nechybí ani portrét císaře Františka Josefa I., což je vzpomínka na roli tatínka Bajzy v seriálu Bylo nás pět, který byl obdivovatelem Rakouska-Uherska. Návštěvníky upoutá i římsa nad schodištěm, která je plná historických mlýnků na kávu.

Na chalupu si Oldřich Navrátil nebere práci a starosti z města a nabírá zde sílu. Rád rybaří a s manželkou si často vyjdou do nedalekého lesa.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: