Podívejte se, kde na věky odpočívá nejznámější český bavič a herec Vladimír Menšík a kam rád jezdíval na chalupu

Podívejte se, kde na věky odpočívá nejznámější český bavič a herec Vladimír Menšík a kam rád jezdíval na chalupu

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Nikdy nezkazil žádnou legraci a humor byl jeho „motorem“. Jeho kolegové o něm svorně tvrdí, že bral jako své poslání bavit všechny lidi kolem sebe a nešlo jen o diváky. I během natáčení mnoha filmů a seriálů využil každou volnou chvíli k tomu, aby navodil dobrou náladu.
Obsah článku
  1. V dobré společnosti
  2. Chalupařením inspiroval mnoho svých hereckých kolegů
  3. Chalupa má už nové majitele

Přestože zemřel ještě rok před sametovou revolucí, stále má své fanoušky a pamětníci, kteří ho znali, rádi připomínají, jaký byl člověk. Hrob oblíbeného herce a komika Vladimíra Menšíka se nachází na Olšanských hřbitovech, kde našlo místo posledního odpočinku mnoho slavných lidí. Menšík zemřel na následky těžkého astmatu, kterým dlouhodobě trpěl. Nebyl ke svému zdraví moc zodpovědný, a tak to pro lidi z jeho okolí to nebylo velkým překvapením. Na jeho hrobu jsou stále čerstvé květiny a také zapálené svíčky. A nechybí ani bronzová deska s hercovým podpisem.

V dobré společnosti

Místo jeho posledního odpočinku lze najít blízko hlavního vchodu v prvním oddílu hřbitova K. A je v dobré společnosti. Jen pár metrů od něj má svůj hrob Svatopluk Beneš a v sousedství je i památník Josefa Lady s urnou.

Na Olšanech našli místo posledního odpočinku i zpěvák Jiří Schelinger, hokejový trenér Ivan Hlinka, herec Rudolf Hrušínský, herec Vladimír Dlouhý. Zajímavý pomník mají v blízkosti Ivana Hlinky Voskovec s Werichem a symbolický pomník zde má i Iveta Bartošová (druhý má na Valašsku, odkud pochází, ale její popel je úplně někde jinde).

Jméno Vladimíra Menšíka je však navěky spojeno hlavně se smíchem a zábavou.

Chalupařením inspiroval mnoho svých hereckých kolegů

Chaloupka, kterou vlastnil Vladimír Menšík
Chaloupka, kterou vlastnil Vladimír Menšík | Zdroj: Public domain. Zákupák - Own work / Wikimedia commons

Proslulý bavič v soukromí čerpal sílu na své chalupě v Dolní Polici č. 6 u řeky Ploučnice. Chaloupku zakoupil v roce 1965 asi za 3500 korun. Protože byl šikovný na manuální práce, s manželkou Olgou se pustili do rekonstrukce.

Chalupu využívala rodina a pravidelně se zde scházeli kolegové z herecké branže, kteří propadli chalupářskému nadšení svého hostitele a začali se poohlížet po malebných chaloupkách, které by si mohli předělat k obrazu svému a odpočívat v nich. Třeba Jiřina Bohdalová se u Menšíků v roubence hodně inspirovala. Mezi hosty patřil i Vlastimil Brodský, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Miroslav Horníček nebo Jana Brejchová.

Na hosty čekala speciální polévka, které Menšík říkával prkenice, a oblíbená živáňská pečeně.

Chalupa má už nové majitele

Sedmnáct let po Menšíkově smrti rodina chalupu prodala. Vdova Olga si však pečlivě nové majitele vybrala a aby v kraji vzpomínka na jejího muže nezmizela, věnovala českolipskému muzeu původní nábytek z chalupy, nádobí, obrazy a dokonce i hercův župan. Tak vznikla expozice zvaná „Menšíkova světnička“.

Expozice Menšíka v českolipském muzeu
Expozice Menšíka v českolipském muzeu | Zdroj: Public domain, Zákupák - Own work / Wikimedia commons

Exponáty doplňuje popis paní Olgy Menšíkové:

Chalupa byla vlhká, měla různé přístavby, kůlny, kurníky a byla v hrozném stavu. Vlastně jsme ji jen očistili. Pak ale přišla léta budování, moc nás to bavilo. Pomalu jsme nacházeli, jak chceme dělat naši chalupu. Byla to dřina, spoustu věcí jsme si dělali sami, bylo to také velké trápení s řemeslníky – meloucháři, ale stálo to za to. Vladimír si pořídil mnoho nářadí, kreslil různá řešení detailů chalupy. Jeho největší prací jsou kamenné schody a dláždění z placáků u chalupy a pak vybudování pokoje v podkroví. Samozřejmě že proháněl všechny kolem sebe, ale největší část práce je jeho…

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: