Pamatujete se na sympatickou Markétu Fišerovou, které nemoc překazila slibnou kariéru
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciPříběh Zdeny (M. Fišerová) a Marie (V. Galatíková) ve dvoudílné televizní hře je hledáním a nalézáním složitého vztahu snachy a tchyně. Vypráví o rodině, kde staří rodiče fungují stylem, že muž vládne a vše se dělá tak, jak rozhodne on, a jeho manželka je skromná a pracovitá žena, která už se smířila s rolí služky.
O čem je Nevěsta
Petr (V. Beneš) se submisivním postavením matky a despotickými projevy otce nesouhlasí, ale ve vztahu k manželce tento model opakuje. Jenže si vybral ženu, která se rozhodně nemá v úmyslu rodinné tradici přizpůsobit. Zdena je jednoduše jiná než tchyně a dokáže se ozvat. Marie jejímu chování vůbec nerozumí. Žena má přece především za úkol udržet rodinu pohromadě a musí pro to udělat naprosto vše a svůj život bezpodmínečně úkolu podřídit. Přestává její pohnutky chápat a na první místo klade udržení rodiny. A když se Zdena rozhoduje, zda manžela opustí, její tchyně přes veškeré sympatie snachu odsuzuje…
V druhé části příběhu má dominantní postavení matka. Těžce nese rozpad synova manželství a smrt vlastního manžela. V průběhu děje se jen nesnadno vypořádává s počáteční nevraživostí k bývalé snaše Zdeně, která nakonec odešla k jinému muži. Podle jejího názoru měla udržet manželství za každou cenu.
Někdy život píše ty nejzajímavější historky, a tak když se nakonec Zdena s malou holčičkou ocitne opuštěná novým partnerem, je to její bývalá tchyně, kdo jí pomůže krizi vyřešit.
Inscenace si zaslouží velkou pozornost už proto, že je to jedna z posledních rolí Markéty Fišerové. Navíc hluboký vhled do nejcitlivějších stránek mezilidských vztahů je také mimořádný a svým způsobem i nadčasový. Určitě je třeba vyzdvihnout i roli tchýně, kterou ztvárnila Věra Galatíková.
Je škoda, že dnes se takové projekty už netočí. Za zfilmování by určitě stál i životní příběh Markéty Fišerové, která letos v únoru oslaví 65 narozeniny.
Markéta Fišerová
Diváky zaujala už ve své první větší roli v komedii Řeknem si to příští léto z roku 1977. Musela se vypořádat s citovým poblázněním hned ke dvěma mužům, které ztvárnili Ondřej Havelka a Svatopluk Skopal. Diváci si ji budou spíše pamatovat jako vychovatelku v seriálu My všichni školou povinní, kde zamotala hlavu mladému učiteli v podání Miroslava Vladyky.
O jejím talentu nikdo nepochyboval, ale nakonec se jí život hodně zkomplikoval. Se svým manželem Markem Ebenem se museli vyrovnat s úmrtím dcery, která se narodila předčasně a po několika dnech zemřela. A tím tragická životní cesta teprve začala. V pouhých 26 letech ji postihla mozková mrtvice a 7 týdnů byla v kómatu. I přes to, že si nakonec navzdory prognózám život vybojovala, musela zvládnout komplikace s dýcháním a s ochrnutím obličeje i těla. Musela si zvyknout na život na vozíku. Naštěstí na to nebyla sama a ve svém manželovi našla celoživotní oporu, a to není v dnešní době úplně samozřejmé.
Ve vysílání: ČT1 09.02.2025 14:40, ČT1 11.02.2025 14:30
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci