Co dnes dělá nezapomenutelný Kolja Andrej Chalimon: Letos mu bylo 35 let, místo kamery mu dělají společnost hodinky

Co dnes dělá nezapomenutelný Kolja Andrej Chalimon: Letos mu bylo 35 let, místo kamery mu dělají společnost hodinky

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Příští rok uplyne 30 let od premiéry dojemného filmu Kolja. Co se stalo s malým chlapcem, jehož osud vás během filmu mohl hned několikrát dohnat až k slzám? Andrej Chalimon se od herectví vzdálil až do světa hodinových strojků.
Obsah článku
  1. Lev i Oscar
  2. Chtěl být hercem
  3. Od filmu k hodinkám

Když vznikl nápad natočit Kolju, nikdo takový úspěch nečekal. Jan Svěrák v něm viděl hlavně film pro české publikum, které ho pochopí, jelikož je to součást naší historie. Obavy měl pouze z toho, jak diváci přijmou chlapce z Ruska. V závěru ale všichni sledovali, jak si k sobě malý Kolja a jeho dočasný opatrovník hledají cestu, poznávají se, a nakonec se mají dokonce moc rádi. Tohle poselství pochopil celý svět bez ohledu na hranice i jazyk, neboť film byl uveden ve více než 40 zemích světa.

Lev i Oscar

Kolja sbíral filmové ceny téměř na všech festivalech. V Čechách získal hned 6 Lvů, jeden z nich připadl i malému Andreji Chalimonovi za roli Kolji. Na věhlasných Oscarech vyhrál film cenu za nejlepší cizojazyčný film. I zde byl Andrej Chalimon přítomen a moc se tehdy těšil. Měl totiž slíbeno, že případnou sošku pojedou oslavit do Disneylandu. Jeho radost z vítězství byla tedy opravdu upřímná.

Ačkoli si malý herec tehdy přál pokračování, v plánu nikdy nebylo. Andrej Chalimon měl představu, že Kolja v Německu vystuduje, vydělá peníze a koupí Loukovi (Zdeněk Svěrák) nového trabanta. Jan Svěrák ale své filmy vidí každý jako jediný a bez pokračování, aby do každého z nich mohl vložit to nejlepší.

Chtěl být hercem

Když se Jan Svěrák rozhodl Kolju natočit, vydal se společně se svým otcem Zdeňkem do Ruska. Hledači talentů pro ně v ruských školkách hledali vhodného chlapce. Na castingu na českém velvyslanectví v Moskvě pak Andrej Chalimon uspěl a odjel do Prahy natáčet. Byl to pro něj silný zážitek a na své poprvé před kamerou má krásné vzpomínky. Přišly sice i chvíle, kdy například dostal hračku, kterou mu následně tvůrci sebrali, aby ho rozplakali. Herectví se ale Andrejovi zalíbilo a chtěl v něm rozhodně pokračovat.  

V Čechách strávil se svou maminkou ještě dva roky, ale žádná podobná nabídka už nepřišla. I to byl jeden z důvodů, proč se vrátili do Ruska. Andrej se tam také účastnil castingů, do své filmotéky může zahrnout několik ruských filmů, z nichž nejvýznačnější byl Skleníkový efekt (2005), k tomu jeden film z italské a jeden z americké produkce. Žádná z rolí ale nebyla tak výrazná jako Kolja. Po střední škole se snažil dostat na konzervatoř, nicméně v Rusku to bez protekce a úplatků nešlo. Nakonec tedy vystudoval veřejnou správu.

Od filmu k hodinkám

I během studií se Andrej snažil s filmem zůstat ve spojení. Vyhledával brigády z prostředí natáčení a produkce. Vyzkoušel si i prodej elektroniky, personalistiku i správu městského majetku. V nynější době je vedoucím obchodu se švýcarskými hodinkami, ale možnosti si někde zahrát by se nebránil. Být hercem je stále jeho vysněné zaměstnání. Rád cestuje a několikrát se vrátil i do Prahy, která mu dopřála si tento sen užít i s oceněními.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: