Nejúspěšnější film roku a přes čtyři miliony prodaných vstupenek do kina – to je legendární film Král Šumavy z roku 1959
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciZa tímto filmovým pokladem, který nebyl v současnosti překonán ani poměrně povedenou minisérií Král Šumavy: Fantom temného kraje Davida Ondříčka, stojí režisér Karel Kachyňa a rozhodně jde o jeden z jeho nejpovedenějších filmů, který dokáže diváky připoutat k televizním obrazovkám i dnes. Přestože Kachyňa snímek prezentoval hodně tendenčně – jako boj odvážných pohraničníků proti zločincům, kteří prchají před spravedlností do ciziny, film diváky i dobové filmové kritiky uchvátil.
V polistopadovém období sice Rada pro rozhlasové a televizní vysílání u příležitosti uvedení filmu v ČT film označila za oslavu činnosti represivních složek komunistického režimu, ale ani to divákům chuť podívat se na film s Radovanem Lukavským, Jiřím Valou, mladou a atraktivní Jiřinou Švorcovou, Jaroslavem Marvanem, Vladimírem Menšíkem, Iljou Prachařem a dalšími hereckými legendami nevzalo.
Z dob natáčení
Jakmile se v padesátých letech začaly natáčet snímky o statečných pohraničnících, zvýšila se poptávka po cvičených německých ovčácích. A Karel Kachyňa jich potřeboval dost. Téma, které se chystal zvěčnit na filmovém plátně, mu bylo blízké. Sám ještě v počátcích své filmové kariéry nosil důstojnickou uniformu.
Štáb Krále Šumavy se vydal natáčet do okolí Kvildy a Prášil. V té době to bylo docela velké dobrodružství, ale přece jen šlo o natáčení a bezpečnost všech zúčastněných. Močál, který byl od počátku považovaný za atraktivní místo, které diváky zaujme, byl vytvořený na zelené louce pyrotechniky. Voda s blátem se dala do několika hlubších jam napouštět a poté i vypouštět. Ani mlha nebyla pravá, ale měla velký dopad na přízračnost noci.
A i přes uměle vytvořený nebezpečný terén měl jeden z kameramanů, který do jedné jámy spadl, namále. Hodně strachu si zažila během natáčení i mladá Jiřina Švorcová, která si také prožila pár okamžiků, kdy myslela na nejhorší.
Jaroslav Marvan zase v dávném rozhovoru zavzpomínal na natáčení na místním hřbitově, který byl vlastně na rašeliništi a všichni museli být velice obezřetní, protože terén byl hodně zrádný.
Skutečný „Král Šumavy“
Většina příběhu Krále Šumavy byla inspirována příběhem Josefa Hasila (a z části Kiliana France Nowotného). Josef Hasil si získal pověst nepolapitelného hrdiny, kterého Státní bezpečnost ve spisech vedla pod označením Král Šumavy.
Vlastně až do roku 1948 byl obyčejným mužem, který prožil válku, byl totálně nasazený v německém Pasově v a před koncem války se mu podařilo utéct do Čech, kde žil v jeskyni a spolupracoval s partyzány. Po válce věřil, že špatné časy jsou pryč a stal se členem SNB v dobré víře, že slouží dobré věci. Jeho názor se změnil po únoru 1948 a záhadném úmrtí Jana Masaryka. Využil své znalosti terénu a začal převádět lidi na Západ.
I tak obyčejně se může zrodit legenda…
Film je ve vysílání 31.10. večer na Prima Max.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Tajemství slavných filmů, Pavel Taussig, Empresa media, ISBN 978-80-88207-50-7,
- csfd.cz,
- Autorský text