Odhalte návod na dlouhověkost podle Zdeňka Svěráka. Důstojnou obranou proti smrti je prý humor

Odhalte návod na dlouhověkost podle Zdeňka Svěráka. Důstojnou obranou proti smrti je prý humor

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Jeden z otců Járy Cimrmana oslaví v březnu 89 let a stále je akční. Od 15 let sbírá vtipy a naši kulturu obohatil chytrým humorem, který je nenapodobitelný. Mezi Čechy se rozšířil díky svým hrám, scénářům, knížkám i písním. Některé jeho postavy, kterým vdechl život, jsou nesmrtelné.
Obsah článku
  1. Vlastní zážitky s chalupařením
  2. Zdeněk Svěrák vždy ohromoval dokonalou češtinou
  3. Ve scénářích vytvořil celou řadu nezapomenutelných hlášek
  4. Nevídaný úkaz v podobě Járy Cimrmana

Sám má nejraději film Na samotě u lesa, na kterém pracoval se svým dlouholetým přítelem a spolupracovníkem Ladislavem Smoljakem. Byla to jejich první spolupráce s Jiřím Menzelem a moc se na ni těšili.

Vlastní zážitky s chalupařením

Komedie mu také připomíná jeho zážitky s chalupaření a mnoho z nich otiskl i do tohoto příběhu. S postavou, kterou ve filmu hraje, se ztotožňuje a v jednom rozhovoru prozradil, že text Daniely Kolářové je složený z vět, které říkala jeho manželka. I hledání chalupy si prožil. Se Smoljakem si nakonec pořídili chalupu společně, ale nedělalo to dobrotu a on musel uznat, že jeho žena měla pravdu, když ho před takovým nápadem varovala. Nakonec od Smoljaka jeho polovinu koupil a vše bylo zase v pořádku.

Kromě humoru, považuje za velice důležité i to, že měl kolem sebe celý život dobré přátele. Bez nich by nebylo ani Divadlo Járy Cimrmana. A Ladislav Smoljak patřil samozřejmě k těm nejdůležitějším. Napsal s ním 15 divadelních her a spolupracoval s ním na řadě filmů, které patří do zlatého fondu. Šlo jim to dobře hlavně proto, že se nestyděli říkat i hlouposti, ze kterých nakonec vznikly dobré nápady.

Jen málokdo získal profesního parťáka v rodině. Zdeněk Svěrák si vychoval syna Jana, ale jak se zmínil, spolupráce není úplně snadná. Jan je velmi náročný, takže z pozice režiséra klidně otci vracel scénář desetkrát k přepracování. Vůbec si nedělal hlavu z toho, že jedná s člověkem, který napsal scénáře pro filmy, které se ucházely o Oscara.

Zdeněk Svěrák vždy ohromoval dokonalou češtinou

Když začal pořádat vědecké semináře před každou cimrmanovskou hrou, diváci byli nadšení, jak dokonale jim dokázal vše potřebné vysvětlit, ať šlo o dějiny, vynálezy, nebo postavy. A humorem nešetřil. Jeho schopnost pracovat s jazykem daleko přesáhla pedagogické vzdělání, které má.

Svou touhu poučovat lidi kolem sebe často propašoval i do scénářů. Určitě si ho vybavíte v komedii Vrchní, prchni! a také ve zmíněné komedii Na samotě u lesa, kdy například učil rodinu dojit krávu nebo popisoval mraveniště.

Ve scénářích vytvořil celou řadu nezapomenutelných hlášek

Tajnou fintou, jak dokáže Svěrák svým textem upoutat pozornost diváků jak v divadle, tak ve filmu, je situace, kdy jedna postava pronese pouze jedno slovo nebo krátkou větu doslova v pravý čas a na správném místě. Za všechny stačí uvést známou hlášku:

Chčije a chčije.

Nevídaný úkaz v podobě Járy Cimrmana

Nakonec už sama skutečnost, že otcové Járy Cimrmana dokázali tuto postavu zpopularizovat tak, že v roce 2005 získala nejvíce hlasů v celonárodní anketě Největší Čech, je důkazem toho, že je Zdeněk Svěrák žijící legendou, o které se budou učit další generace ve školách. A nic na tom nezmění ani to, že byl Cimrman z ankety vyloučený jako fiktivní postava a že se narodil ve Vídni.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • Téma Roč. 6, 2021, Lukáš Kašpar,
  • csfd.cz