Mladý herec hajlující v Národním divadle a o mnoho let později podepisující Antichartu. Kdo byl vlastně Karel Höger

Mladý herec hajlující v Národním divadle a o mnoho let později podepisující Antichartu. Kdo byl vlastně Karel Höger

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Tajemstvím není ani jeho práce v odboji od roku 1943. Pracoval jako partizánská spojka na Zlínsku. Dvakrát se mu podařilo proniknout do terezínského ghetta s léky. To pro něj představovalo velké riziko. A dělal toho mnohem víc. Uschovával židovské doklady a šperky, převážel na Moravu šifrované zprávy.
Obsah článku
  1. Byl slavný a přitom obyčejný
  2. Žádná žena se nevyrovnala jeho mamince 
  3. Podivné fotografie
  4. Dvě manželství bez dětí

Byl slavný a přitom obyčejný

Ženy ho milovaly, ale ty, které pustil do svého života, mu nedokázaly dát potomky. Spadeno na něj měli nacisté a nakonec i komunisté.

Karla Högera si pamatujeme jako charismatického herce s velice podmanivým hlasem. Nebyl vyloženě krasavec, ale ženy přitahoval jako magnet. Byl sečtělý, noblesní a chápající. Působil tak, že má stále trochu ostych.

Žádná žena se nevyrovnala jeho mamince 

Na svět přišel jako třinácté dítě, otec pracoval v cihelně, matka byla prodavačka a v okamžiku, kdy zůstala na děti sama, musela se pěkně otáčet, aby dětem mohla koupit jídlo a dopřát jim vzdělání. To si Karel ve svých čtrnácti letech, kdy přišel o otce, uvědomoval.

Mamince vděčil i za lásku k divadlu, protože ho brávala k ochotníkům. Měl však tak dobrý prospěch, že šel studovat na učitelský ústav, a v roce 1928 nastoupil jako učitel v Lomnici u Tišnova.

Práce ho moc nebavila, a tak začal studovat herectví na konzervatoři v Brně. Tam se také poprvé objevil na divadelních prknech Zemského divadla a za osm let si zahrál řadu vysněných rolí a stihl ještě vystudovat estetiku.

Podivné fotografie

Kariéra v Národním divadle byla v roce 1942 narušena fotografií, která vyšla v tisku. Mladý herec na ni hajloval. Tento moment se stal v okamžiku, kdy šli muži a ženy z Ležáků na popravu. Herci neměli moc na vybranou. Byli nahnáni k fotografování a on měl smůlu, že stál na kraji řady, takže si ho fotograf vybral pro detailní záběr.

Podobně měl smůlu na fotografa, když byl v lednu 1977 povolán s ostatními herci z Národního divadla, aby podepsal Antichartu a podpořil tak režim. V té době už měl režimu dost a když v květnu téhož roku dostala v divadle výpověď Vlasta Fabiánová, dal výpověď z angažmá. V té době začínal točit seriál Nemocnice na kraji města. Jenže dva dny po výpovědi dostal svůj třetí infarkt, kterému v nemocnici podlehl.

Dvě manželství bez dětí

Zdena Procházková svého muže milovala celý život. Žít s ním nevydržela. Pro oba bylo bolestné, že jejich snaha o početí potomka nevycházela. Zdena se také musela vyrovnat s tím, že v jejich manželství plném zkoušek a představení stále fungovala maminka herce, která mu vyvařovala jeho oblíbená jídla. Měl rád sladké, a tak švestkové knedlíky nebo nudle s mákem byly tak velkým lákadlem, že nemohl odolat.

Příliv fanynek byl od Zdeny dlouhé roky tolerovaný, ale nakonec se oba rozhodli, že se jejich cesty rozdělí. Zůstali však celoživotními přáteli a právě ona mu radila, ať dá v ND výpověď, když se tam necítil dobře a nedostával role, které si zasloužil.

Druhou ženou se stala Eva Vachková, která byla referentkou v Českém rozhlasu. Ani ona se přes veškerou snahu nedokázala vyrovnat kuchyni své tchyně. Snaha přivést na svět potomka byla opět marná.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • krajskelisty.cz,
  • Herecká manželství, Fany 2017, Remešová a Schuster, ISBN 978-80-905355-9-6,
  • Autorský text