Marie Vášová: Jedna z rolí této méně známé herečky nás okouzluje dodnes. Jako hraběnka Stradová se stala nesmrtelnou
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciAž v jedenadvaceti letech se vzbouřila a bez vědomí rodičů začala hrát. Přes divadla v Olomouci, Českých Budějovicích a v Ostravě doputovala v roce 1940 do Národního divadla v Praze, kde hostovala. Nabídka na stálé angažmá však tenkrát ještě nepřišla, přestože její Antigona byla velice dobře přijata. Přes malá divadla tak nakonec poslední rok protektorátu strávila v Divadle na Vinohradech a v roce 1945 konečně přišla nabídka stát se členkou činohry v Národním divadle. Tam setrvala celou svou hereckou kariéru.
Měla vysokou a štíhlou postavu, a to ji spolu s výrazným hlasem dalo možnost zahrát si mnoho dramatických rolí. Představovala rozhodné ženy plné vášně a energie. S přibývajícím věkem vplula do rolí prostých a odhodlaných žen, které chtějí dosáhnout svého.
Ve filmu začínala ve čtyřicátých letech, ale její potenciál nebyl naplno využitý a objevila se v pouhých 38 rolích. Řada z filmů, kde hrála, už dnes divákům nic neříká. Z těch významnějších šlo například o filmy Rosina sebranec, Němá barikáda, Nástup, Jan Žižka, Proti všem, Osvobození Prahy, Vyšší princip. Objevila se v prvním filmu oblíbeného režiséra Dušana Kleina Místenka bez návratu z roku 1964.
Jednou z mála komediálních rolí byla právě hraběnka Stradová ve dvojdílné historické komedii Císařův pekař a Pekařův císař z roku 1951, kde se kočkovala s Janem Werichem.
Věděli jste, že…
Postava svérázné hraběnky je inspirovaná skutečnou historickou postavou. Kateřina Stradová byla dlouhé roky milenkou císaře Rudolfa II., který vládl jako panovník habsburské dynastie v letech 1576–1612.
Stejně jako v komedii, marně se dožadovala, aby z ní panovník udělal počestnou ženu a vzal si ji. To se nikdy nestalo, ale i tak měla u dvora silnou pozici a s Rudolfem II. počala několik dětí.
Stradová pocházela z Itálie a byla považována za velmi krásnou ženu. Přestože nebyla jedinou ženou v císařově životě, rozhodně byla nejvýznamnější a svou pozici si dokázala udržet nejdéle. Její názory panovníka silně ovlivňovaly.
Vášová na televizních obrazovkách
Televizní režiséři byli k herečce pozornější, a tak se objevila v řadě televizních filmů a inscenací. Vzpomínku zanechala v povedené pohádce Dařbuján a Pandrhola, Naši furianti, Dům na předměstí. Malou roli měla i v populárním seriálu Jiřího Adamce Sanitka.
Do sedmdesátých let byla oblíbená i v rozhlase. Potom vyjádřila nesouhlas s normalizačními zásahy v kultuře a ve společnosti a pracovních nabídek začalo ubývat.
Přísná matka, která nepotřebovala manžela
Soukromý život herečky a matky nebyl nepodobný životu hraběnky Stradové. Životní láskou herečky Marie Vášové byl architekt, scénograf a designér Josef Hesoun. Jenže svatby se nedočkala. Hesoun byl už ženatý. S manželkou nemohl mít děti, a tak ona mu vztah s Vášovou tolerovala, stejně jako jeho dva syny, které s ní měl. Vášová je vychovávala sama a nechala jim své příjmení.
Marie Vášová zemřela v srpnu 1984 a je pohřbena na Olšanských hřbitovech.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- zeny.iprima.cz,
- encyklopedie.praha2.cz,
- Autorský text