31. 7. 1914 se narodil herec malý vzrůstem, ale s velký talentem, Louis de Funès
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciFilmová trilogie o dobrodružství nebezpečného a nepolapitelného Fantomase, kterou vytvořil francouzský režisér André Hunebelle na základě literárních děl Pierra Souvestra a Marcela Allaina je dnes považovaná za základ dobrodružné komedie a poklad francouzské kinematografie. Dobrodružný příběh si získal popularitu režisérským přístupem, a hlavně brilantními hereckými výkony. Po úspěchu prvního filmu Fantomas, se zdálo, že ho nemůže už žádné pokračování předčit. Tvůrci ale dokázali v pokračování použít přesně to, co se divákům na prvním filmu líbilo a přišel ještě větší úspěch.
Zrození Fantomase
Ďábelský génius Fantomas se zrodil už na počátku minulého století. Čtenáři té doby četli detektivní romány s tímto antihrdinou a oceňovali hlavně propracovanost a vynalézavost jeho zločinů. Fantomas dokonale zvládl umění „reinkarnace“. Často páchal trestné činy s maskou jiných lidí, aby je zdiskreditoval a zmátl policii. Když se příběh přenesl do šedesátých let, přizpůsobil se pokročilým kriminálním technologiím, ale základní vlastnosti ničemného génia zůstaly stejné. Pro herce Jeana Maraise bylo použití nepříjemné masky jedním z důvodů, proč naprosto definitivně odmítl po třech filmech točit další pokračování. Tím dalším důvodem, o kterém se mluvilo v zákulisí, byla žárlivost slavného herce na právě se rodící hvězdu Funèse. Alespoň tak o tom ve svých pamětech napsala herečka Mylène Demongeot.
Komisaři Juve
Pokud v prvním filmu hrál komisař Juve podpůrnou roli pro novináře Fandora, ve druhém filmu už byl hlavním hrdinou. Samolibý, hloupý a výstřední komisař dokázal Fantomasovi pořádně zkomplikovat jeho řádění. Režisér André Hunebelle a scénárista Pierre Foucaud se snažili držet co nejvíce románové verze a doufali, že čtenářsky úspěšný román může díky obsazení s Jeanem Maraise a pohlednou Mylène Demongeot u diváků zabodovat. Úspěch premiéry v roce 1964 předčil jejich očekávání a lidé byli nadšení jak z padoucha, tak především z cholerického komisaře. Zatímco na plakátech na první film byl herec Louis de Funès pouze na pozadí, druhý film už lákal diváky na dva rovnocenné herce a na plakátech k třetímu filmu už vévodil Funès.
Po premiéře druhého filmu Fantomas se zlobí, se diváci dokonce do kin vraceli, aby si film užili znovu. Výstřední a nepředvídatelná postava komisaře Juve ovládla společnost. Mylène Demongeot na natáčení vzpomínala moc ráda a společná práce s Louisem de Funesem se jí moc líbila. Herce vždy obdivovala a oceňovala jeho profesionalitu. Jean Marais už tak nadšený nebyl, protože byl zvyklý, že je to on, kdo je na place za hvězdu. Ale měl smlouvu na tři filmy, a tak je natočil. Navzdory skeptickému postoji při natáčení, ztvárnil legendárního zločince i nebojácného a ušlechtilého novináře Fandora výborně i v posledním, ze tří snímku, Fantomas kontra Scotland Yard.
Zdroj:
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci