Ljuba Krbová je sice jen herečkou nekonečného seriálu, ale ze své zahrady si udělala ráj


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciInspirace buddhismem
Zenové zahrady jsou oblíbené hlavně v Japonsku, kam se dostaly z Číny. Jsou spojené se zenovým buddhismem, jehož součástí je hledání osobního osvícení prostřednictvím meditace. A právě tyto zahrady byly pro meditaci určené. Tam, kde v Japonsku hrají velkou roli kamínky a písek, Ljuba Krbová dala přednost udržovaným travnatým plochám, ale i tak se okolí jejího domu podobá zahradě z pohádky. A výhled do zahrady si užívá i z domu, který má místo televizní obrazovky obrovské okno směřující do zahrady.
Zahrada jim nabízí měnící se obraz přírody
Pro návštěvy je její zahrada velkým překvapením, protože domek stojí v ulici klasického satelitu na okraji Prahy, kousek nad Vraným nad Vltavou. Založit takovou zahradu a přivést ji do finální podoby trvá mnoho let a vždy je co vylepšovat.
Krbová má v manželovi Ondřejovi Neffovi velkého pomocníka, protože i on je posedlý japonskými zahradami. Oba se však shodli, že nebudou budovat chrámovou zahradu a přizpůsobí vzhled českým poměrům.
Při zakládání zahrady si nechali poradit v roce 1998 architektkou, která jim doporučila z rovné plochy udělat členitou zahradu. Museli vyřešit i to, že japonská zahrada je soukromým územím, a tak bylo třeba vybudovat zdi, které by prostor uzavřely.
Vzhledem k malým dispozicím v domě se zahrada stala obytnou plochou – místností navíc. Zahradní altán je tak místem, kde rádi snídají.
Rovněž se snaží, aby zahradu nešlo prohlédnout jedním pohledem a nabídla zákoutí, která je třeba objevit. Bylo nutné zakomponovat i vodní prvky. V zahradě je tedy i potůček a hluboké jezírko s kapry, ale i možností koupání. Atmosféru doladí i několik studánek a pítek.
Přestože jsou Ljuba Krbová i její manžel vášniví cestovatelé, v době, kdy budovali zahradu, museli vše o japonských tradicích zjišťovat z knih. Pobyt v Japonsku jim tenkrát zkazilo zemětřesení a tsunami, takže jim nepřišlo vhodné jet si pro inspiraci právě v takovém období. To jim ale nijak nezabránilo si své sakury nebo červenající se javory užít v plné kráse.
Kdo si to umí představit?
Ljuba Krbová to jednou nazvala „šílenstvím ve dvou“. Tak popsala proces budování zahrady, kdy stěhovali s manželem metrákové šutry pomocí kuláčů, páky a nakloněné roviny. Šlo to pomalu, najaté síly by na to neměly trpělivost. Úspěch vidí hlavně v tom, že nadšení pro věc měla ona i manžel.

A jedna rada od herečky pro všechny, kteří kroutí hlavou nad tak usilovnou prací:
To znamená, že když intenzivně pracujete, tak byste měl i intenzivně odpočívat. Jedno jak. Každý po svém.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- poznatsvet.cz,
- novinky.cz,
- Autorský text