Ladislav Mrkvička: Třetí pokus na DAMU mu vyšel právě včas. Už zvažoval nabídku od cirkusu na práci krotitele šelem

Ladislav Mrkvička: Třetí pokus na DAMU mu vyšel právě včas. Už zvažoval nabídku od cirkusu na práci krotitele šelem

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Rodiče většinou dětem hereckou profesi rozmlouvají, ale v tomto případě doslova jásali. Mladý Ladislav měl velice kladný vztah ke zvířatům, a tak jeden čas pracoval jako ošetřovatel v zoo parku, kde se propracoval až k šelmám. Byl tak dobrý, že o něj projevil zájem cirkus.
Obsah článku
  1. Dětství na Proseku a rodinné kořeny na venkově
  2. Třetí pokus o studium už vyšel
  3. Zásadní role
  4. O ženy nouzi neměl
  5. Ve staří ho dohnaly deprese a vážná nemoc

Ladislav Mrkvička patřil ještě ke staré generaci herců a byl velice oblíbený. Přitom nebylo dlouho jasné, zda se vůbec hercem stane. V mládí byl trochu rebel, což ho stálo vyhazov ze studií, a s pověstí potížisty měl jeden čas i problém najít si divadelní angažmá.

Ladislav Mrkvička a dcera Tyna Pruchová
Ladislav Mrkvička a dcera Týna Pruchová | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Dětství na Proseku a rodinné kořeny na venkově

Ladislav se narodil 2. února 1939 v Praze. Jeho otec pracoval jako technický kontrolor v továrně Avia, kde se specializoval na leteckou výrobu. Spolu s rodiči a třemi sourozenci žil na Proseku, ale na prázdniny jezdil do Skuče anebo na Šumavu. Zřejmě odtud pramenila jeho celoživotní láska ke zvířatům a k přírodě.

Sám Ladislav vzpomínal na své dětství jako na dobu plnou kontrastů. Na jedné straně si naplno dokázal užívat všechny krásy spojené s pobytem u prarodičů, ale na druhé straně nedokázal pustit z hlavy poválečná léta plná chudoby a chaosu.

S herectvím se střetl na Proseku v sokolovně, která fungovala i jako základna místního ochotnického divadla. Ani nevěděl, proč ho herectví tak přitahuje. Rodiče pro něj měli budoucnost už vymyšlenou a po gymnáziu nastoupil do stejné továrny, kde dělal jeho otec. Jenže místo letecké výroby se v závodě začaly dělat náklaďáky a práce ve fabrice nebyla pro Ladislava zajímavá.

Třetí pokus o studium už vyšel

Už dvakrát se mu nepodařilo uspět při zkouškách na DAMU, a tak se živil různě. Mezi nejkurioznější práci patřila právě profese ošetřovatele šelem a následná nabídka od cirkusu. Právě v té době obdržel dopis z DAMU a konečně byl přijat ke studiu.

Rodičům se ulevilo, o syna se báli a rozhodně nepovažovali krotitele šelem za bezpečné povolání. Ladislav si však uměl najít adrenalinové zážitky i během studia.

Jeho nadějnou hereckou kariéru na DAMU přerušil incident na studentském majálesu v roce 1962. K organizátorům sice nepatřil, měl ale smůlu, protože ho kdosi vyfotil, jak sundává kladku na tramvaji, která se prodírala studentským průvodem na Mánesově mostě.

Já byl odborník, chodíval jsem na brigády jako průvodčí, pro mě nebyl problém kladku vysadit. Jinak na Petříně se nedělo nic zvláštního, radost, hejbalo se to tam, veselilo, vymýšlely se kraviny, studentské blbosti – a oni z toho udělali velkou protistátní záležitost,

zavzpomínal na tu dobu během jednoho rozhovoru herec.

Následovalo okamžité vyloučení ze školy, dostudovat ho nenechali. Diplom mu byl udělen až při rehabilitacích v roce 1968. Proti jeho vyloučení protestovali studenti a herec Petr Čepek demonstrativně odešel ze školy s Mrkvičkou.

Zásadní role

Po odchodu ze školy musel nastoupit na povinnou dvouletou vojnu. Sloužil na Slovensku jako letecký mechanik a jednoho dne se za ním vydal režisér Jiří Sequens s producentem. Sequens hledal obsazení pro film Atentát a neřešil, kdo má jaké škraloupy. Hledal talenty. Dostal se tak ze Slovenska a zbytek vojny si po natáčení odkroutil ve Vojenském uměleckém sboru.

Právě jako poděkování režisérovi přijal o mnoho let později roli v kontroverzním seriálu 30 případů majora Zemana.

Moc velkých filmových příležitostí nedostal, ale vynahradil si to televizní tvorbou. Určitě si ho vybavíte v seriálu Dobrá voda jako koňáka Mildu Janýra. Jeho láska ke koním nebyla hraná. Dokud mu to zdraví dovolilo, koně vlastnil a jezdil na něm.

O ženy nouzi neměl

Oženil se jen dvakrát, ale jedno z dětí si pořídil mimo manželství. Se dvěma manželkami měl tři syny. Ladislavova dcera se rozhodla pokračovat v herecké tradici a po vzoru otce vystudovala DAMU.

Ve staří ho dohnaly deprese a vážná nemoc

Herec v pozdním věku trpěl depresemi, ke kterým se ve stáří přidalo Parkinsonovo onemocnění. Dokud mu to zdraví dovolilo, byl aktivní a se světem filmu se rozloučil rolí ve filmu Staříci, za který obdržel Českého lva.

Ladislav Mrkvička zemřel 28. prosince 2020 ve věku 81 let. V plné síle si ho připomeneme v pohádkovém příběhu Jak se ševcem šili všichni čerti, který je ve vysílání v druhém lednovém týdnu na obrazovkách ČT.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: