Kvíz pro znalce klasiky: Zlatá padesátá a české pohádky

Kvíz pro znalce klasiky: Zlatá padesátá a české pohádky

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
V letech 1950 až 1959 vzniklo na našem území spoustu nádherných pohádek. Na některé se postupem času zapomnělo, naopak jiné se vysílají dodnes. Pojďme se podívat na dvě nejlepší z nich.
Obsah článku
  1. Kreativní plán krále Miroslava z Pyšné princezny nás dojímá dodnes
  2. Na vysloužilého vojáka, který zachraňuje princeznu, také nedáme dopustit
  3. Nechte náš kvíz o českých pohádkách z 50. let otestovat vaši paměť

Kreativní plán krále Miroslava z Pyšné princezny nás dojímá dodnes

Kdo by neznal pohádku Pyšná princezna? Král Miroslav, který je soustavně odmítán princeznou Krasomilou, ale nakonec si její srdce stejně získá, nás baví již desítky let. Princezna je totiž pyšná a nespokojí se jen tak s někým. Tedy dokud nepotká nového zahradníka, který ji naučí skromnosti a do nějž se zamiluje. Jenže to netuší, že jde o toho krále, kterého odmítla. To králi a princezně nakonec nezabrání žít šťastný a spokojený život.

Pyšnou princeznu režíroval Bořivoj Zeman, který částečně napsal také scénář. Dalším scénáristou podílejícím se na sepsání scénáře byl Jiří Brdečka. Oba dva měli v té době již v české kinematografii své jméno, nejednalo se o žádné nováčky. Trochu známějším faktem je, že představitelé krále a princezny, Vladimír Ráž a Alena Vránová, se do sebe zamilovali a stýkali se i mimo filmové plátno. Královský palác je ve skutečnosti zámek Hluboká nad Vltavou. Kromě této lokace herci cestovali po celém Československu, aby pohádku natočili.

Pohádka Pyšná princezna se stala tak populární, že ji o vánočních svátcích můžeme vídat každý rok na televizních obrazovkách. Navíc je také považována za důležitou součást české kulturní tradice. Existuje jen velmi málo pohádek, které by se staly tak populárními jako Pyšná princezna.

Líbilo se mi hrát spravedlivého krále,

vzpomíná Vladimír Ráž, v pohádce známý jako král Miroslav.

Na vysloužilého vojáka, který zachraňuje princeznu, také nedáme dopustit

Když se na televizních obrazovkách objevil film Hrátky s čertem, nikdo si neuměl představit, co vlastně očekávat. Navzdory tomu se pohádka stala velmi populární. Hlavní postavou je vysloužilý voják Martin Kabát. Netrvá dlouho a setkává se s poustevníkem, ale také s dalšími protagonisty tohoto filmu.

Zjišťuje, že princezna a její služebná se upsaly čertu, aby jim přinesl do cesty ideální muže. V ohrožení jsou nakonec duše nejen jejich, ale také duše poutníka. Aby je voják zachránil, zahraje si s čerty o úpisy karty. Bohužel se mu to nepovede, ale naštěstí se objevuje anděl, který mu pomůže dostat úpisy do jeho rukou. Problémy teprve začínají, ale nakonec vše dopadne dobře.

K popularitě pohádky hodně přispěly určité zajímavosti. Už fakt, že film je adaptací divadelní hry Jana Drdy z roku 1945, pohádce pomohl uspět. Fanoušci divadla byli nadšení, že film neprovedl s příběhem žádné změny, které by vedly ke zhoršení.

Také herci přispěli k větší sledovanosti. Josef Bek, František Smolík či Eva Klepáčová – to jsou jména, která byla v té době velmi známá, a spousta lidí, které divadlo nezajímalo, se na tuto filmovou adaptaci šla podívat kvůli kvalitním hercům. Diváky dojalo, že pohádka je plná humoru, ale také odhaluje poselství poctivosti, odvahy a dobrého konce.

Stejně jako Pyšná princezna, i Hrátky s čertem jsou každý rok vysílány během svátků.

Nechte náš kvíz o českých pohádkách z 50. let otestovat vaši paměť

Těch dokonalých pohádek je mnohem více. Avšak tyto dvě jsou považovány za jedny z nejlepších té doby a jejich popularita se stále drží. Udělejte si náš kvíz týkající se pohádek, které vyšly v letech 1950 až 1959. Zvládnete správně odpovědět na všechny otázky?

Tyto české pohádky již leccos pamatují a nikdy nás však neomrzí. Naopak, rádi si je pouštíme. Jsou staršího ročníku, ale právě to je u nich to nejkouzelnější. A co vy? Jaká je vaše nejoblíbenější pohádka z padesátých let?

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: