Návrat do devadesátek s naším kvízem: Pohádky a filmy, které milujeme dodnes. 10/10 zvládnou jen opravdoví znalci české kinematografie
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciTrilogie Slunce, seno nás zavedla v prvních dvou dílech do jihočeských Hoštic, kde vidí jeden druhému do talíře (a nejen do talíře). Po sametové revoluci pokračoval Zdeněk Troška dílem Slunce, seno, erotika. Odehrává se v Hošticích v porevolučních letech, už se přestává používat oslovení soudružko, i když občas to někomu ujede. Třeba předsedovi, který si to pak u děvčat žehlí. Lidé z Hoštic zavítají i do Itálie, která je přivádí v údiv. Oblíbení hrdinové v bláznivé letní komedii se nezměnili, Blažena jede s Vencou a živočichář Béďa s s inženýrkou Tejfarovou. Evík a Miluna zústaly na ocet a ženichy hledají.
Také komediální film Byl jednou jeden polda pokračoval. První díl vznikl v roce 1995 a natočil ho Jaroslav Soukup. Příběhy majora Maisnera, který si ví se vším rady, jsou takovou českou klasikou devadesátek. Václav Maisner si v policejní škole rozumí s žáky, připraví nové osnovy a nutí podřízené tvářit se stejně jako postavy v amerických filmech, které tak rád sleduje. Jeho pomocníci jsou poručíci Hrubec a Kuře a celý film je protkán vtipnými zápletkami.
A teď zase přejdeme k pohádkám. V jednom mlýně a na jedné louce pobíhá krásná Eliška, která chvíli tahá těžké pytle s obilím a jindy suší seno nebo trhá květiny. A na zápraží sedí mlynář, bafá z fajfky a přemýšlí, kde by sehnal pomocníka, aby nebylo všechno na Elišce. A pak je tu vodník i čert, kteří se škádlí a Elišku milují. Úplně náhodou prochází kolem Jindřich, který se tu zastaví na cestě za princeznou. Pohádka Princezna ze mlejna přirostla malým i velkým divákům k srdci, natočil ji Zdeněk Troška v roce 1994 a také se dočkala pokračování.
Mezi pohádkami nesmí zapadnout Císař a tambor Václava Křístka natočená v roce 1998 na motivy pověsti o císaři Josefovi převlečeném za tovaryše. Setká se s císařským tamborem, který se vrací z vojny. Společně pak zažívají dobrodružství, veselá i smutná, ale vždycky si dokážou poradit. Potkají lupiče, narazí na lidskou hloupost a setkají se i s podlým chováním, která je málem připraví o hlavu. Vše dobře dopadne a nakonec zvítězí láska.
V roce 1990 natočil režisér Zdeněk Zelenka film nejen pro děti Freonový duch. Tehdy se hodně řešily freony, které zvětšují ozónovou díru. Hlavní hrdinové, Žaneta a Marek z jeskynní léčebny, kteří se spolu s dobrým duchem Leopoldem dostanou na mašince Matyldě do neposkvrněné krajiny na přelomu století, zažijí spoustu „hrůzostrašných“ dobrodružství a bojů.
Pohádka Vlasty Janečkové Jak přišli kováři k měchu o tvrdé kovářské hlavě a lásce kovářské dcerky k pasáčkovi oveček vychází ze sbírky Boženy Šimkové o vzniku řemesel. Tato pohádka vysvětluje vznik kovářského měchu. Starý kovář chce svou dcerku Terezku a s ní i kovárnu předat pouze tovaryšovi, který umí rozfoukat oheň. Terezka má oči pro pasáčka oveček Antonínka. Aby Antonínek Terezku získal, vymyslel spolu s kouzelným skřítkem kovářský měch.
Příběhy jedné historické generace, stárnoucích rodičů, dospívající mládeže a malých dětí. Děj je zasazen do konce šedesátých let (podzim 67 až léto 68 s krátkým epilogem přesahujícím do let sedmdesátých). Pražská vilová čtvrť Hanspaulka, jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro mozaikové vyprávění paralelních životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin, v roce 1968.
Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído.
Nesmrtelná teta je česká pohádka o mladém Matějovi, kterému při narození nebylo přiděleno zrovna moc rozumu. Bydlí v sousedním království krále Ctirada, který má dceru Pavlínku. Matěj se i přes svou indispozici postaví mocné čarodějnici Zimici, jež chce ovládnout svět. Díky své odvaze ji porazí a zachrání království.
Opět pohádka Zdeňka Trošky. Byla natáčena na zámku Telč, hradu Roštejn a také v okresu Jihlava a Vysočina. Film vypráví o Honzovi, který pracuje u sedláka, jenž má dvě dcery. Markýtka je hodná a pracovitá, naproti tomu Dora je líná a panovačná. Dora se o Honzu uchází, ten však dává přednost Markýtce. Celý film jim však dělá Dora naschvály, a tak vidíme boj o pravou lásku.
Kvíz
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci