Kvíz: Marečku, podejte mi pero! Večerní škola, kde bychom rádi usedli do lavic

Kvíz: Marečku, podejte mi pero! Večerní škola, kde bychom rádi usedli do lavic

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Patříte mezi milovníky legendární komedie Marečku, podejte mi pero!? Ověřte si své znalosti v našem zábavném kvízu a zjistěte, kolik si toho z tohoto kultovního filmu pamatujete!
Obsah článku
  1. Marečku, podejte mi pero!
  2. Kvíz

Marečku, podejte mi pero!

Kdo by neznal legendární českou komedii Marečku, podejte mi pero!, která baví diváky už po desetiletí? Tato nestárnoucí klasika z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka patří k vrcholům české filmové tvorby. Co ji činí tak výjimečnou? Nejen výborný scénář a režie, ale především skvělé herecké obsazení, kultovní hlášky a nezapomenutelný humor, který neztrácí na síle ani po letech.

Kdo z nás by si nechtěl vyzkoušet v pokročilém věku znovu usednout do školních lavic? Právě to potkalo zaměstnance v továrně na zemědělské stroje, kteří byli donuceni navštěvovat večerní školu, aby si zvýšili svou kvalifikaci. Ne každému se to však líbí, ne každému to jde tak úplně dobře. A právě z těchto nesnází, trapasů a absurdních situací vzniká jedna z nejvtipnějších komedií, jaké u nás kdy vznikly. Ať už je to Kroupovo věčné trápení s pravopisem, šplhoun Hujer, koktající Plha, nebo nezapomenutelná dvojka Tuček a Šlajs, všichni tito hrdinové se nesmazatelně zapsali do srdcí diváků.

Vzpomínáte si ještě, kdo byl třídním dozorcem? Jak zněly legendární hlášky? A co všechno se dělo na třídní schůzce? Pokud patříte mezi fanoušky této české filmové perly, pak pro vás bude tento kvíz hračkou! Vyzkoušejte si, jak dobře si pamatujete slavné scény, postavy a hlášky – a zjistěte, jestli jste opravdu znalcem komedie Marečku, podejte mi pero!.

Kvíz

Marečku, podejte mi pero! láká diváky k televizním obrazovkám dodnes. Nikdo nezapomene na legendární hlášky jako:

Hujer, meteleskum bleskum!

 „Nepotěšil jste mě, ani já vás nepotěším...” a „I skladník ve šroubárně si může přečísti Vergillia v originále.” Slavná hláška:

Hliník se odstěhoval do Humpolce!

z úst Zdeňka Srstky zanechala natolik silný otisk v české kultuře, že má fiktivní Hliník v Humpolci dokonce pamětní desku, na níž stojí: „Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané.“ Vzniklo dokonce i malé muzeum nazvané Hliníkárium, které je dnes vyhledávanou atrakcí.

Obsazení herců je naprosto ikonické a jen málokdo si dokáže představit, že by někdo jiný hrál například Jiřího Kroupu staršího a mladšího. Přitom je zajímavé, že představitelé otce a syna – Jiří Sovák a Jiří Schmitzer – byli skutečně otcem a synem i v reálném životě. Jejich vztahy však nebyly příliš vřelé a později spolu přestali zcela komunikovat. Přemýšleli jste třeba někdy nad tím, proč postava Ivy Janžurové je ve filmu výrazně maskovaná a mluví změněným hlasem? Její tehdejší partner byl proti tomu, aby roli přijala, a tak se natáčení zúčastnila potají – v naději, že ji díky proměně nepozná. A alespoň zpočátku to opravdu vyšlo.

Patříte mezi skutečné znalce, kteří by mohli usednout do lavice vedle Jiřího Kroupy? Pak byl pro vás tento kvíz jistě hračkou! Pokud jste si přeci jen některé momenty museli zopakovat, je nejvyšší čas si znovu pustit tuhle skvělou komedii a dobře se pobavit u nesmrtelných hlášek!

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroj článku: