KVÍZ: České filmy – studnice nezapomenutelných hlášek. Prověřte své znalosti v našem testu
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciNa příhodné jednoduché věty, vhozené ledabyle do děje filmu, jsou čeští autoři opravdovými odborníky. Občas nesmrtelnosti dané hlášky pomůže také hravost českého jazyka, která dokáže dát větě jedinečnou šťávu – v žádném jiném jazyce by podbarvení humorem nevyznělo. Svérázné hlášky nacházíme i v pohádkách, ačkoliv ty jsou určeny spíše dospělým divákům než dětem. České pohádky jsou ovšem oblíbené i dospělou generací, což potvrzuje každoročně divácky úspěšné televizní vysílaní řady pohádek ve vánočním období.
Velikou úrodu hlášek nám poskytla tvorba sedmdesátých let s filmy Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje! či Vrchní prchni!. Není radno však zapomínat i na novější tvorbu, např. na snímky Pelíšky, Sněženky a machři nebo Vesničko má středisková. Velice plodné na oblíbené hlášky jsou také Troškovy komedie. Nicméně zlidovělé větičky někdy pocházejí i z tvorby daleko starší. Například věta Oldřicha Nového z filmu Kristian: „Zavřete oči, odcházím…“, nebo z filmu Cesta do hlubin študákovy duše: „Co je to štěstí? Muška jenom zlatá! Také se nám může vybavit naprosto unikátní hláška, provedená v hovorové mluvě a přednesená Josefem Kemrem v té pravé situaci, z filmu Na samotě u lesa: „A chčije a chčije…“ Totální bezmoc, ale i apatické smíření nad nepřízní počasí vměstnané do tak krátkého a výstižného spojení.
Máte také rádi hlášky? Který film nebo pohádka je pro vás ta pravá a znáte ji skoro nazpaměť? A ulpí vám hlášky vůbec v paměti, nebo prolétnou pouze okolo, a ačkoliv se vám líbí, tak se v hlavě nezabydlí?
Vyzkoušejte malý test, který vám napoví, jak na tom jste právě vy.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci