Kvíz: Bylo nás pět. Ověřte si, zda si vzpomínáte na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů

Kvíz: Bylo nás pět. Ověřte si, zda si vzpomínáte na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Humoristický román Bylo nás pět patří do zlatého fondu české literatury a jeho popularita neutuchá ani po osmdesáti letech od jeho prvního vydání. Svůj podíl na tom má jistě i velmi oblíbené seriálové zpracování z roku 1994. Román ani seriál ale nelze oddělit od tragického osudu jeho autora Karla Poláčka.
Obsah článku
  1. Kdo byl Karel Poláček?
  2. Těžký osud Karla Poláčka
  3. Kvíz

Kdo byl Karel Poláček?

Karel Poláček se narodil v roce 1892 v Rychnově nad Kněžnou, kde také prožil své dětství, které následně tak poutavě a idylicky vylíčil ve svém nejslavnějším románu. Zatímco v románu je proto popsáno období přelomu 19. a 20. století, televizní seriál je zasazen do roku 1929. 

Karel Poláček psal román jako částečně autobiografický, některé významné součásti jeho života v něm ale popsány nejsou. V první řadě není z románu patrné, že pocházel z židovské rodiny, což později bohužel zpečetilo jeho osud. V seriálu je tento fakt lehce naznačen, neboť otec hlavního hrdiny Petra Bajzy vyzývá jeho staršího bratra, aby si ostříhal pejzy, které už nenosil „ani jeho dědeček“.

Těžký osud Karla Poláčka

V seriálu jsou Bajzův otec i otcové většiny jeho přátel veterány první světové války. Ve skutečnosti v ní ale bojoval sám Karel Poláček a přišel o 2 bratry. On sám strávil podstatnou část konfliktu v zajetí, do kterého se však dostal dobrovolně. Po válce se potom začal věnovat psaní pro noviny a časopisy. Zásadní zlom znamenal pro Poláčka rok 1931, kdy byl zfilmován jeho román Muži v Ofsajdu. Z Poláčka se stala přes noc hvězda. Znamenalo to i výrazné zlepšení jeho finanční situace, když po smrti své manželky vychovával dceru nejprve sám, posléze se svou druhou ženou, s níž se ovšem v roce 1939 rozvedl. 

Právě tento rok byl pro Poláčka zvláště tragickým. Kromě rozvodu byl kvůli svému židovskému původu vyhozen z médií a začal pracovat jako knihovník u jedné z židovských organizací. Bylo ale jasné, že to nejhorší teprve přijde. Své dceři proto vyjednal odjezd do Anglie a když se s ní loučil, pravděpodobně tušil, že ji už vícekrát neuvidí.

V roce 1942 pak Karel Poláček tušil, že rozkaz k nástupu do transportu je jen otázkou času. V tomto neutěšeném období proto v myšlenkách utíkal do krajiny svého dětství při psaní románu Bylo nás pět. Povedlo se mu jej dokončit těsně před skutečným nástupem do transportu v roce 1943. Z koncentračního tábora se již bohužel nevrátil. I když se původně předpokládalo, že zahynul v roce 1944 v Osvětimi, ve skutečnosti k tomu podle všeho došlo až těsně před koncem války při tzv. pochodu smrti u Gliwic.

Román Bylo nás pět vyšel hned po válce v roce 1946 a okamžitě si získal velkou popularitu u velkých i malých čtenářů. Jistě jej znáte i vy, stejně jako zmíněný seriál. Právě na něj se zaměříme. Jak dobře si jej pamatujete a co o něm víte?

Kvíz

 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: