Komunistické filmové a seriálové klenoty neztrácejí na svém lesku. V našem kvízu si otestujete, jak dobře nejen je znáte
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciRežisérská škola za socialismu si držela své standardy a za pomoci hereckých géniů své doby dokázala vyčarovat snímky, z nichž některé zub času zkrátka neměl šanci ohlodat a diváci je zbožňují dodnes. Jedním z takových filmů je třeba stále populární komedie Martina Friče Škola základ života, která byla natočena v roce 1938 na motivy knižní předlohy Jaroslava Žáka. Za kameru se postavil Jan Stallich a hudbu dodal Julius Kalaš. Příběh se točí okolo studentského časopisu, který vzbudil u učitelů pozdvižení. Proč? Protože si z jednotlivých kantorů utahoval. Tento časopis se samozřejmě neměl do rukou vyučujících vůbec dostat, ale třídní šplhoun se o to postaral. Podobným snímkem, natočeným o rok později stejným režisérem, je další kultovní studentská komedie Cesta do hlubin študákovy duše. V ní se profesor Matulka ani v pokročilém věku nemíní odhodlat k tomu, aby složil poslední státnici. Studenti ho však malou lstí přimějí k tomu, aby zbývající zkoušku složil a už nemusel být pouhým suplentem.
Socialistické seriály měly také své nepopiratelné kvality
Seriálová tvorba socialistického Československa si v ničem nezadala s tou filmovou. Velice populárním seriálem byla třeba Taková normální rodinka, kterou v roce 1971 natočil režisér Jaroslav Dudek. Osmidílný seriál pojednává o životě jedné velké rodiny, ve které pod jednou střechou žijí hned 4 generace. Hanákovi jsou zkrátka poměrně nevšední, nenormální rodinkou. Vlastně spíš takovou normální rodinkou. O rok později vznikl další legendární seriál Byli jednou dva písaři. Ten se neodehrává u nás, nýbrž v 19. století ve Francii. Na lavičce v parku se spolu zapovídají dva postarší pánové, Pécuchet s Bouvardem. Oba jsou to písaři těsně před penzí, mají tak překvapivě mnoho společného na to, že se právě náhodou potkali. Oba navíc milují vědu a brzy se jejich osudy znovu spojí… Jiří Sovák o seriálu prohlásil:
S Horníčkem se znám od vojny. Největší práce, kterou jsme spolu dělali, byl seriál Byli jednou dva písaři.
Kvíz
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci