Joy: Dojímavý příběh, který změnil život milionům žen
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciRežisér Ben Taylor přináší divákům hluboce dojemné lidské drama, které kombinuje vědeckou proceduru s emocionálními příběhy průkopníků a rodičů, kteří podstupovali riziko pro šanci na rodičovství. A neměli to právě jednoduché, protože proti nim stála církev, vědecká komunita i obyčejní lidé, kteří zastávali názor, že by člověk neměl zasahovat do přirozeného chodu věcí.
O filmu
V centru příběhu je trojice lidí, kteří se rozhodli změnit svět. Své síly spojili embryoložka Jean Purdy (Thomasin McKenzie), vědec Robert Edwards (James Norton) a chirurg Patrick Steptoe (Bill Nighy).
Děj sleduje jejich desetiletý boj s odporem společnosti, církve i vědecké komunity, zatímco usilují o vytvoření metody in vitro fertilizace (IVF). Snímek je poctou jejich odhodlání a vytrvalosti. Děj a hlavně jeho závěrečná část také poukazují na to, jak byla Jean Purdy jako klíčová členka týmu dlouhodobě přehlížená, přestože měla na nové vědecké metodě stejnou zásluhu jako její kolegové. Teprve 30 let po její smrti (zemřela v pouhých 39 letech na rakovinu) se jedinému žijícímu z trojice podařilo prosadit její jméno na pamětní desce.
Tvůrci v čele se scenáristou Jackem Thornem a jeho ženou Rachel Mason (kteří mají vlastní zkušenost s IVF) posouvají příběh z vědeckého hlediska do emocionální roviny, což do děje vnáší celou řadu velice intimních a dojemných okamžiků. Film zdůrazňuje osudy žen, které doufaly, že se stanou matkami, a také těžkosti, kterým čelili průkopníci této metody v 70. letech. Společnost je často odsuzovala za to, že chtěly změnit svůj osud a stát se matkami za pomoci vědy.
Herecké obsazení a role
Novozélandská herečka Thomasin McKenzie i přes svůj nízký věk (24) podává silný a citlivý výkon jako embryoložka Jean Purdy, která také patří do skupiny žen, které nemohou mít dítě, ale na rozdíl od žen, kterým pomáhá, na její problém ještě medicína v té době nenašla způsob léčby. O to větší úsilí věnovala ostatním ženám. Jak bylo ve filmu řečeno, bez ní by její kolegové nevydrželi dotáhnout projekt do konce. Brit James Norton (39) a hvězdný Bill Nighy (74) přidávají příběhu váhu a šarm. Nighy jako chirurg Steptoe je jednou z nejvýraznějších postav. Má za sebou hodně těžké životní zkušenosti a není v komunitě lékařů moc oblíbený, protože jako jeden z mála doktorů prováděl v té době potraty, které byly sice legální, ale veřejností a církví odsuzované. Bill Nighy si i s málo slovy dokáže suverénně ukrást pozornost všude, kde se objeví.
Nádech retro
Na výpravě se nešetřilo. Prostředí nemocnice připomíná chladnou a neosobní atmosféru, která nám není cizí, exteriéry jsou zvolené tak, aby divák měl dojem, že je v sedmdesátých letech. V britském stylu je však prostředí spíše v minimalistické a je na hercích, aby diváka vtáhli do doby, kdy se děj odehrává.
Překvapivě příjemný film Joy je nejen připomínkou významného vědeckého průlomu, ale i oslavou lidského odhodlání a spolupráce. Rozhodně si ho užijí i lidé, co nevyhledávají biografická dramata.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- netflix.com,
- media.netflix.com,
- Autorský text