Josef Dvořák jako vždy v kladné roli. Od pohádkových vodníků si odskočil ke sporáku v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciJaroslav Dietl tentokrát pro inspiraci sáhl do vlastní rodiny a jako předlohu si vzal svého bratrance Jaroslava Řešátka, který byl skvělým kuchařem a pracoval třeba ve vyhlášeném pražském hotelu Alcron, kam si chodil zamlsat i Jan Werich. V roce 1967 byl dokonce na EXPO v Montrealu a v restauraci Zlatá Praha si na českých specialitách pochutnával i americký ministr spravedlnosti Robert Kennedy a jeho švagrová Jacqueline Kennedyová. V pražském Intercontinentalu zase vyvařoval pro prezidenta Gustava Husáka a členy vlády.
Televizní experiment po vzoru kinoautomatu
Když se seriál vysílal v premiéře v roce 1985, seriál se v určitém místě přerušoval a živě diváci ve studiu (i v domácnostech) rozhodovali o dalším pokračování. Hlasování diváků z domova systémem rozsvícení světel bylo ovšem později označeno za podvod.
Dietl napsal vždy variace děje tak šikovně, že se po odhlasování diváků zvolená varianta děje opět velice brzy vrátila k pevné dějové lince.
Vlastně ani nešlo o to, že hlasování nešlo dost dobře změřit, diváky to bavilo stejně, jako dnes hrají donekonečna kvízy a klikají v anketách.
Jak vzpomínal herec Josef Dvořák na svou roli
V té době Dvořák moderoval zábavný pořad Dva z jednoho města, a tak režisér František Filip a scenárista Jaroslav Dietl zřejmě usoudili, že kromě hlavní role dokáže i velice dobře moderovat v přímém přenosu hlasování diváků.
Jak herec v jednom starším rozhovoru přiznal, obsazen byl na poslední chvíli a scénář pro všech 13 dílů neměl ani čas přečíst. Vsadil na dobré jméno režiséra i scenáristy a rozhodně neprohloupil. Dokonce si mohl lehce upravit dialogy, aby mu „seděly do pusy“. Byl nadšený z prostředí, protože v kuchyni uprostřed jídla se natáčí lépe než někde ve fabrice.
Josef Dvořák byl i trochu zvědavý, protože vařit vůbec neuměl. Z počátku se bál, že by to mohl být problém, ale režisér ho uklidnil, že na vaření budou po ruce profesionální kuchaři. A kouzlo kamer a střihu spočívá v tom, že nikdo nepozná, kdy bude v akci herec a kdy kuchař. Oddechl si, že nemusí absolvovat nějaké kurzy vaření.
Když diváci u obrazovek obdivovali, jak Svatopluk Kuřátko dobře krájí cibuli a porcuje maso, nebyly to jeho ruce.
Natáčení za plného provozu
František Filip trval od začátku na tom, že se musí vařit v opravdových kuchyních a odmítl stavbu kuchyně v ateliéru. Chtěl, aby v seriálu byla pravá atmosféra, která v takovém provozu je a ateliér by byl umělý a plný dekorací.
Natáčelo se v několika kuchyních a třeba v hotelu Pupp (tenkrát hotel Moskva) v Karlových varech to bylo za plného provozu, což rozhodně nebylo snadné. Všichni zaměstnanci kuchyně však byli velmi ochotní a šli filmařům na ruku.
Herci, kteří natáčeli v kuchyni, si pochvalovali, že se začalo kolem jedenácté, když se připravovaly obědy, a končilo se kolem druhé odpoledne. Zbytek dne měli volno a užívali si města, protože v hotelu měli i ubytování. A ani s jídlem se nešetřilo, takže všichni trošku přibrali.
Jako Kuřátko byl Dvořák ještě dlouho populární
Josef Dvořák byl ještě dlouho po odvysílání seriálu pro obyčejné lidi kuchař Kuřátko a pochvaloval si, že při zájezdech s divadlem, kdy se stravoval po restauracích, měl trošku protekci a často ho zvali i do kuchyně a chtěli po něm, aby jim poradil, zda mají všechno v pořádku.
Jako ve většině Dietlových seriálů, ani tentokrát neměli diváci nouzi o populární herce, kteří věděli, že jde o roli v projektu, který bude divácky atraktivní. Kromě Dvořáka se tak v seriálu objevila třeba Kateřina Macháčková. Dagmar Veškrnová (Havlová), Jana Paulová, Josef Bláha, Vlastimil Brodský, Karel Augusta, Josef Somr, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Petr Nárožný, Pavel Zedníček a řada dalších.
Seriál je v současné době v nabídce TV Prima Love.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- csfd.cz,
- serialzone.cz,
- socikstyle.blog.com,
- Autorský text