Jane Seymourová se stala díky seriálu Doktorka Quinnová jednou z nejlépe placených seriálových hereček
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciSullivanová se inspirovala prvními ženami, které o sobě v končinách Divokého západu daly vědět. Šlo o první průkopnice, které se dokázaly prosadit v ryze mužském světě. Její hrdinka doktorka Quinnová nebojovala jen za práva pro ženy, ale byla i zastánkyní domorodých obyvatel a černošského obyvatelstva. Autorka Sullivanová čerpala inspiraci z mnoha zdrojů. Dobře jí posloužil třeba archiv lékařské fakulty Drexlovy univerzity ve Filadelfii, kde v záznamech našla informace o pensylvánských ženách, které na konci devatenáctého století vystudovaly Ženskou lékařskou fakultu, a i přes velké těžkosti byly rozhodnuté se prosadit i v praxi.
Doktorka Quinnová tak překvapivě není smyšlenou postavou, ale je vlastně poctou všem statečným a vzdělaným ženám, které musely cestu k rovnoprávnosti teprve vyšlapat.
Nejen na Divokém západě se muži sveřepě bránili tomu, aby dostaly ženy možnost studovat a pracovat v profesích, které si přivlastnili pro sebe. Ženy měly v té době úplně jinou společenskou funkci a pro dívky, které pocházely z rodin, které by jim mohly dopřát dobré vzdělání, bylo jedinou úlohou se dobře vdát a pečovat o rodinu.
Na Divokém západě sice ženy pracovaly jako služky, pradleny nebo společnice, ale další možnosti chyběly. Quinnová se rozhodla ukázat, že je stejně dobrá jako muž. Jednoho dne si tak sbalila v Bostonu kufr a vydala se do městečka Colorado Springs, aby uvedla do praxe vše, co se naučila.
Zpočátku se setkává s nedůvěrou, předsudky a nepochopením, které postupně prolomí až zcela nezpochybnitelnými výsledky svého lékařského umění, jimiž zachrání několik životů. Ale ani to ještě nestačí k tomu, aby mohla žít poklidným životem. Život jí zkříží charismatický trapper Byron Sully (Joe Lando), který je velkým přítelem Indiánů, a to není pro místní komunitu žádoucí. Přes všechna protivenství a nesnáze se však dále rozvíjí romantický vztah dvou lidí, kteří k sobě prostě patří, ať si kdo chce, co chce říká.
Pro velký úspěch se seriál dočkal 150 epizod. Točil se v letech 1993 až 1998 převážně na ranči, který si pro účely natáčení nechalo postavit filmové studio Paramount v Agoura Hills v Kalifornii. Správně namíchané ingredience jako romantika, dobrodružství a láska se v průběhu let staly morálním poselstvím a když seriál skončil, diváci si ještě vyprosili dva celovečerní filmy: Doktorka Quinnová (1999) a Srdce na dlani (2001). Děj posledního snímku se ale už neodehrává na Divokém Západě, ale v Bostonu, odkud Michaela Quinnová původně pocházela.
Seriál Doktorka Quinnová za dobu svého vysílání získal čtyři ceny Emmy a Jane Seymourová obdržela za ztvárnění doktorky Quinnové v roce 1996 Zlatý glóbus.
Co možná nevíte o seriálu Doktorka Quinnová
Úspěchu seriálu Doktorka Quinnová bezesporu pomohla představitelka britská herečka Jane Seymourová, která v době, kdy jí roli svobodomyslné lékařky nabídli, už byla známou hvězdou. Roli v seriálu přijala, aniž by to zvažovala. Měla za sebou rozchod se třetím manželem, který zbankrotoval v podnikání s nemovitostmi a zanechal za sebou milionové dluhy. Herečka potřebovala peníze, aby zabezpečila své dvě děti.
Sama ovšem dlouho nezůstala, protože prožila románek se svým seriálovým partnerem Joem Landem. Ten byl však o 10 let mladší a vztah nevydržel. Jane Seymourová nakonec spojila svůj život s režisérem Jamesem Keachem, se kterým má dvojčata.
Filmový ranč v Agoura Hills, kde se natáčelo, se stal na dlouhá léta doslova turistickou atrakcí, kam přijížděly stovky fanoušků seriálu, aby na vlastní oči zhlédli prostory, v nichž se pohybovaly jejich oblíbené postavy. Vše ale zničil velký lesní požár, který v roce 2003 zachvátil značnou část Kalifornie.
Seriál Doktorka Quinnová je k vidění od soboty 24.6. v 18:20 na Nova Lady.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Press kit TV Nova,
- Autorský text