Jablečný ocet: Jak instagramová wellness guru Belle Gibson předstírala rakovinu aneb Nevěřte všemu, co vidíte

Jablečný ocet: Jak instagramová wellness guru Belle Gibson předstírala rakovinu aneb Nevěřte všemu, co vidíte

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
V roce 2013 se jedním z nejviditelnějších jmen na sociálních sítích stala mladá Australanka Belle Gibson. Bojovala s rakovinou, její zdravý životní styl, který propagovala online, v knize i mobilní aplikaci jí ale pomáhal hroznou nemoc držet na uzdě. Problém byl v tom, že Gibson nebyla nemocná.
Obsah článku
  1. Stalo se někde v Austrálii
  2. Sama šla s pravdou ven
  3. Zpracování příběhu

Stalo se někde v Austrálii

Nová minisérie na Netflixu vypráví příběh australské influencerky, která lhala o tom, že má smrtelnou nemoc, aby propagovala alternativní terapie. I po více něž deseti letech je tento příběh varováním pro všechny, kteří se dojímají na sociálních sítích nad osudy cizích lidí. Obzvláště pokud jde o zdraví nebo různé finanční sbírky, je zapotřebí obezřetnosti, a to se netýká jen dětí.

V roce 2013 se pozoruhodný příběh o přežití dostal na titulní stránky známých magazínů. Mladá žena spustila aplikaci, která se stala v Austrálii nejprodávanější wellness aplikací, s radami, jak porazila rakovinu. Jen o čtyři roky dříve, v roce 2009, byla australské dvacetileté bloggerce Belle Gibson podle jejích slov diagnostikována „zhoubná rakovina mozku“ a bylo jí dáno „šest týdnů, maximálně čtyři měsíce“ života. Tvrdila však, že se rozhodla ustoupit od chemoterapie a radioterapie a místo toho se pustila do pátrání po přirozeném uzdravení prostřednictvím výživy, trpělivosti, odhodlání a lásky.

Shromáždila 200 000 fanoušků online na Instagramu už v počátcích svého představení. Všichni zaníceně sledovali její cestu za zdravím. Poté spustila nejprodávanější aplikaci pro wellness a výživu, po níž následovala kuchařka nazvaná The Whole Pantry, v níž připisuje svým dietním receptům zásluhy za vyléčení její „nevyléčitelné nemoci“ a inspiruje ostatní, aby ji následovali a převzali osud a boj proti nemoci do vlastních rukou. Australské vydání časopisu Elle ji nazvalo „nejinspirativnější ženou, kterou jste letos potkali“. V roce 2014 jí Cosmopolitan udělil cenu „Fun, Fearless Female“ (Ocenění, které se uděluje ženám, které prokázaly odvahu, odhodlání a inspirativní přístup ve svém životě a kariéře.). Jednoduše řešeno – „na špek“ jí skočili úplně všichni!

Všechno to byla lež. Gibson nikdy nebyla diagnostikována rakovina mozku ani „rakovina v krvi, slezině, děloze a játrech“, jak následně tvrdila ve svém příspěvku na Instagramu v roce 2014. To už asi přehnala a v australských médiích se poprvé začaly objevovat drby, že mohla být podvodnicí.

Sama šla s pravdou ven

Nakonec v dubnu 2015 přiznala pravdu v rozhovoru pro Women's Weekly:

 Ne, nic z toho není pravda,

prohlásila, ale odmítla převzít další odpovědnost a zmateně dodala něco v tom smyslu, že se do své role tak vžila, že si všechny problémy a pocity, o kterých psala, opravdu prožila, přestože nemocná nebyla.

Zpracování příběhu

Právě Netflix se rozhodl jejím příběhem inspirovat a co nejpravdivěji ho přenést na obrazovky. To nebylo úplně snadné, protože bylo nutné se pro větší srozumitelnost střídavě pohybovat v letech od roku 2009 až do roku 2015 a také zpracovat i skutečnost, že Gibson si sama zpestřovala svůj příběh tím, že kradla nápady jiných lidí, a dokonce se inspirovala pro větší dramatičnost svého života i filmovou tvorbou.

Diváci musí vycházet z toho, že jde o příběh patologické lhářky a není snadné se orientovat v tom, co je pravda a co lež.

Netflix musel také postupovat obezřetně, protože loni si prošel žalobou od ženy, která se identifikovala v jednom příběhu, který začínal slovy: „Toto je skutečný příběh.“

K vidění už teď na Netflixu.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: