Historický úspěch české filmové novinky: Šarlatán s Ivanem Trojanem je pozván na prestižní Telluride Film Festival
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciŠarlatán se tak zařadil po bok filmů jako Králova řeč, 12 let otrokem nebo Vlny, které si tento festival také zvolil do svého programu v době jejich uvádění a stal se jedním z pečlivě vybíraných evropských filmů, které Telluride tradičně představuje severoamerickému publiku – i když letos jako většina světových akcí pouze v digitální podobě. Úspěšná světová premiéra se konala 27. února na Berlinale, česká je naplánována na 20. srpna.
„Telluride je krásný; a zároveň jeden z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších filmových festivalů v USA. Dostat se na něj se podaří jen velmi omezenému počtu filmů a začíná zde první část závodu za soškou Oscara. Být vybraný do programu je pro nás ctí a také dobrým znamením pro budoucnost filmu v Americe. Jsem tedy opravdu šťastná, že nás do Telluride pozvali, a zároveň smutná, jelikož ten ročník fyzicky neproběhne. Opět nám zkřížil cesty covid. Ale doufám, že Šarlatán tohle všechno přežije a už se nemůžu dočkat shledání s českým publikem,“ bezprostředně reagovala režisérka Agnieszka Holland.
Světoznámá režisérka během své dosavadní profesní kariéry získala 3 nominace na Oscara. Absolventka pražské FAMU se do České republiky stále vrací a intenzivně spolupracuje s tuzemskými tvůrci, v roce 2014 její drama Hořící keř získalo rekordních 11 Českých lvů a sedm Cen české filmové kritiky.
„V posledních měsících nebyla situace kolem festivalů vůbec optimistická: stejně jako celý svět i film se jakoby zastavil. Celá řada festivalů, které plánovaly Šarlatána uvést, musely své letošní akce zrušit. Nominace z Telluride, který Šarlatána zařadil do svého oficiálního programu, je tak nejen signálem, že svět filmu se nedá jen tak „vypnout“, ale také obrovským oceněním všech tuzemských tvůrců, kteří se na něm podíleli. Je samozřejmě škoda, že film v Telluride nebudeme moct prezentovat fyzicky, ale věříme, že si Šarlatán své americké diváky najde i tak. Jako se to děje v dalších zemích všude po světě,“ dodala producentka filmu Šárka Cimbalová.
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostikovat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci