Herečka s českými kořeny Kim Novak šokovala plánem na svatbu s tímto bavičem

Herečka s českými kořeny Kim Novak šokovala plánem na svatbu s tímto bavičem

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Kim Novak (91) na svých stránkách zveřejnila životopis, který představuje její život jako sled úspěšných událostí a život plný slávy a luxusu. Herečka se podobně prezentovala při návštěvě Febiofestu, kde také zdůraznila, že má české kořeny.
Obsah článku
  1. České kořeny jí v dětství připomínal otec
  2. O svém životě chtěla psát, ale zradila ji paměť
  3. Z divného děvčete až na hollywoodský vrchol
  4. Výlet do Los Angeles se protáhl
  5. Zrod Kim Novak
  6. Vertigo Alfreda Hitchcocka v roce 1958
  7. Byla jen pěknou loutkou
  8. Netušila, že studio jí bude mluvit i do lásky
  9. Agent nechtěl přijít o svou hvězdu
  10. Přijala svůj osud
  11. Její záře začala pohasínat

České kořeny jí v dětství připomínal otec

Její prarodiče z otcovy strany pocházely z Plzeňska. Když vyrůstala, otec se snažil v rodině češtinu udržet a chvíli chodila i do české školy. Jazyk však v průběhu let úplně zapomněla a ani na rodinnou historii českých předků si už nevzpomněla.

O svém životě chtěla psát, ale zradila ji paměť

Ještě v době slávy odešla z Hollywoodu, aby se vyhnula smutnému konci, který občas ty největší herecké hvězdy potkává. Odstěhovala se do domu na útesu podél divokého pobřeží Big Sur v Kalifornii, kde se věnovala poezii a malbě. Než začala žít v souladu s přírodou, zažila hodně pestrý život, který by vydal na román. Když ale začala sepisovat paměti, zjistila, že si už na moc věcí nepamatuje.

Z divného děvčete až na hollywoodský vrchol

„Hitchcockova blondýna“ zůstala v historii zapsaná hlavně pro roli v Hitchockově klasice Vertigo, ale pro svou kariéru se musela na dlouhé roky smířit s tím, že její život byl „tvarovaný“ filmovými studii, aby se z ní stala ideální hvězdička – dobře prodejné zboží.

Narodila se jako Marilyn Pauline Novak 13. února 1933. Byla zvláštní, extrémně plaché dítě. To jí přinášelo mnoho nepříjemností ve škole, kde byla šikanovaná, a tak není divu, že si žila ve svém vlastním světě. Když se špatná nálada během druhé světové války přenesla i za velkou louži, hodně si vytrpěla jen proto, že se její děda jmenoval Adolf. Žila v drsné čtvrti Chicaga a většinu času trávila doma.

Ani doma to plaché děvče nemělo ideální, protože otec naprosto okatě upřednostňoval její sestru. Přitom ona tolik stála o jeho pozornost. O mnoho let později zjistila, že v rodině z otcovy strany nebyly nijak vzácné duševní poruchy, a tak usoudila, že možná i ona zdědila kus tohoto prokletí.

Zlom přišel na střední škole, kde se navzdory své plachosti rozhodla zapojit do školního představení a na jevišti excelovala. To vedlo k tomu, že získala dvě stipendia na Art Institute of Chicago. A to nebylo jediné překvapení, které na ni čekalo.

Z divného dítěte vyrostla pohledná a zajímavá mladá žena, která po střední škole rovnýma nohama skočila do světa modelingu. Zkusila si však i jiné profese. Byla chvíli obchodní úřednicí, zubní asistentkou nebo obsluhovala výtah.

Kim Novak, Jorge Guinle e Harry Stone, 1960
Kim Novak, Jorge Guinle a Harry Stone, 1960 | Zdroj: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Výlet do Los Angeles se protáhl

Jednoho dne se rozhodla, že se podívá do Los Angeles, a to byla šťastná volba. V roce 1953 získala první malou roli a to stačilo, aby si jí všiml castingový ředitel studia Columbia. A hned ji pozval na kamerové zkoušky.

Oblékla si šaty Rity Hayworth a před krbem pronesla jedinou větu:

Vše, co od života chci, je láska.

Dostala půlroční smlouvu a studio tušilo, že našlo svoji ikonu. Měla být nástupkyní Rity Hayworth. Když přešla do konkurenčního studia 20th Century Fox, začali ji stylizovat jako ozvěnu Marilyn Monroe. Ke změně image patřilo i nové „hollywoodské“ jméno. Měla být Kit Marlowe a její agent Harry Cohn byl vzteky bez sebe, když se nechtěla vzdát svého pravého jména. Tvrdil, že se svým jménem nemá u filmu šanci.

Zrod Kim Novak

Nakonec se dohodli na kompromisu a jednou provždy z ní byla Kim Novak. Tím ale změny nekončily. Musela zhubnout 15 kilo, aby nebyla tak „baculatá“. Třikrát jí měnili barvu vlasů, než to bylo ono. Dostala také nový šatník a její studio převzalo kontrolu nad jejím životem.

Zdánlivě luxusní bydlení ve Studio Clubu bylo vlastně vězením a Harry Cohn se stal jejím strážcem. Dokonce i když šla ven, z povzdáli ji sledovali detektivové.

Později hollywoodský reportér Vernon Scott poznamenal:

Harry Cohn používal Kim Novak jako šachovou figurku. Její jediný problém byl, že na začátku nebyla moc dobrá herečka a myslím, že to věděla.

Herečka se nestala hned hvězdou, ale sláva přišla postupně a za film Piknik z roku 1955 si odnesla Zlatý globus pro nejslibnějšího nováčka. Začala být známou, ale ani v tomto období se jí nepodařilo získat více pozornosti ze strany otce.

Vertigo Alfreda Hitchcocka v roce 1958

Vertigo, 1958
Vertigo, 1958 | Zdroj: Public domain / Alfred Hitchcock / Wikimedia commons

Pro hlavní roli nebyla první režisérovou volbou. Myslel si na Veru Miles. Jenže ta otěhotněla, a šanci tak dostala Kim. Harry Cohn se ještě více snažil z ní udělat idol krásy, ikonu Hollywoodu.

Byla jen pěknou loutkou

V rámci propagace z ní studio udělalo levandulovou dívku. Dokonce jí i natónovali vlasy do levandule. Měla se tak oddělit od davu blondýn, které se hrnuly do světa filmových hvězd.

Nenáviděla svůj levandulový šatník, levandulový byt provoněný touto květinou. Dokonce i telefon v koupelně měl levandulovou barvu.

Netušila, že studio jí bude mluvit i do lásky

Sammy Davis Jr. byl talentovaný bavič s budoucností. Novak se mu zalíbila a zorganizoval si seznámení na večírku. Nikdo nečekal, že si od prvního okamžiku budou rozumět a novináři to nepřehlédli.

Davis ani Novak si neuvědomili, jak může být jejich láska provokativní a nebezpečná. A herečka už byla unavená z toho věčného předstírání filmové hvězdy. Chtěla si alespoň o lásce rozhodovat sama. Jenže došlo na otázku rasy.

Oba byli úspěšní a svobodní, ale nebylo žádoucí, aby byli spolu. V Americe ještě nezmizela segregace a ve světě předsudků nebylo myslitelné, aby si černoch vzal bílou filmovou hvězdu.

Agent nechtěl přijít o svou hvězdu

Harry Cohn se rozhodl zasáhnout v okamžiku, kdy se začaly šířit zvěsti o kostelních zvonech. Jeho hněv se prohluboval. Bylo totiž jasné, že pro Kim Novak by sňatek s černochem znamenal kariérní sebevraždu. A Cohn se rozhodl jejich románek sabotovat. Jeho plán byl ďábelský a využil pro něj své vztahy s mafií. Tak se jeho kamarádi dostali k otci Davise s tím, že má mafie pokyn ublížit jeho synovi Sammymu. Nebylo úplně jasné, zda mu „jen“ zlomí pár kostí, nebo něco horšího. Jediný způsob, jak se objednávka mohla zastavit, byl okamžitý sňatek Sammyho s dívkou tmavé pleti.

Sammy Davis se vylekal. Pro svou kariéru se hodně nadřel a s mafií si nechtěl zahrávat. Netušil, že jde jen o sehrané představení, které ho mělo odradit od vztahu s Novak. Oženil se s černošskou zpěvačku Loray White. Dokonce jí za to zaplatil.

A Harry Cohn získal zpět svou blonďatou krásku, která netušila, co se to vlastně stalo.

Kim Novak, 1957
Kim Novak, 1957 | Zdroj: Public domain / Columbia Pictures Corporation / Wikimedia commons

Přijala svůj osud

Novak později na tuto skandální kapitolu zavzpomínala a řekla:

Byl to tehdy velmi nebezpečný vztah – bílá žena a černoch, bez ohledu na jeho postavení – prostě se to veřejně nemíchalo. Najednou jsem byla v oku hurikánu. Můj agent mi řekl, že moje kariéra skončí, pokud se budu nadále vídat se Sammym, moji přátelé mi ani nebudou telefonovat.

Její záře začala pohasínat

Když v roce 1958 zemřel její agent Cohn, začala její popularita klesat a navzdory snaze studio nevědělo, jak dále řídit kariéru a život své hvězdy. Následovala jedna špatná role za druhou. Po pár letech se herečka rozhodla odejít, dokud měla ještě alespoň trochu popularity. Našla se ve výtvarném umění.

Život v malebném prostředí uprostřed přírody jí pomohl zbavit se okovů, které si z Hollywoodu odnesla. Se svou láskou se potkala na předávání Oscarů, ale pro oba už bylo pozdě. Svého přítele neopustila, když umíral na rakovinu hrtanu, a chodila za ním do nemocnice.

Potom už se o ní psalo jen v souvislosti se špatně odvedenou práci plastického chirurga.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: