Grand Restaurant pana Septima: Film s cholerickým despotou panem Septimem se vrací
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciVe Francii je tato komedie, kterou Louis de Funès natočil v době největší slávy, doslova kultem sedmdesátých let. Samotný herec je zde ve vrcholné formě, a proto si nejen Francouzi tuto filmovou lahůdku vychutnávají opravdu s nadšením.
Stínohra, která z pana Septima v jednom okamžiku udělá muže podobnému Hitlerovi, je potom geniální a ukazuje talent komika, který byl objeven až v pozdějším věku, a přesto zanechal v evropské tvorbě nesmazatelnou stopu.
Přestože je ve filmu mnoho zajímavých vedlejších postav, pozornost na sebe strhává především pan Septime, který tráví život v restauraci. Nepotřebuje jít do světa, protože svět přichází k němu.
Scény, kdy malý cholerický mužík terorizuje personál svého podniku, patří k těm nejzábavnějším. Dobře funguje i spojení s Bernardem Blierem, slavným divizním komisařem, který vyšetřuje zmizení prezidenta.
Komedie tohoto formátu se už v současné francouzské tvorbě nevyskytují a není ani nikdo, kdo by dokázal nahradit mistrovský humor Funèse. Všechno je v tomto filmu dobré, ať už jde o humor, výzdobu restaurace, příběh, herecké obsazení.
Celá první část filmu, která se odehrává prakticky v restauraci (restaurace pana Septima se nachází v Paříži na Avenue Dutuit 1), je příjemná. Co se týče druhé části, která se točí kolem zmizení a domnělého únosu prezidenta s kriminální zápletkou, ta nakonec přinese stejně humorné rozuzlení.
Prezidenta neunesli teroristé, ale zmizel z vlastní iniciativy, protože už měl svého života právě tak dost a byl zklamaný z toho, jak se lišily jeho představy o své práci od reality. Potřeboval si odpočinout. To zmatený majitel restaurace nedokáže pochopit, protože něco jako dovolenou ani nezná.
Jednoho z kuchařů si zahrál Olivier de Funès, který se s otcem potkal i v dalších filmech jako například v komediích Senzační prázdniny, Hybernatus, Piti Piti Pa nebo Na stromě, kde si zahrál naposled. V roce 2003 vydal o svém otci knihu, sám se ale rozhodl pro povolání dopravního letce.
Film byl u nás nadabovaný dvakrát. Jednou francouzskému komikovi propůjčil hlas Jiří Tomek a podruhé se dabingu ujal František Filipovský, který se stal dvorním dabérem francouzské herecké hvězdy. Právě tento jeho film byl posledním, který Filipovský nadaboval.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci