Lži a podvůdky hollywoodských trháků, kterým jsme bláhově uvěřili
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciVětrací šachtou se protáhne nanejvýš mrštná kočka
Znáte to, John McClane se jen tak bez problému protáhne větrací šachtou, jako by se nechumelilo, a natrhne zadek partě německých darebáků. Jaká smůla, že ve skutečném životě by něčeho takového nebyl schopen, tedy co se oné příhodně prostorné šachty týče. To si z nás jen filmoví tvůrci zase jednou udělali dobrý den – a zdaleka ne pouze v populární Smrtonosné pasti, nýbrž i v mnoha dalších hollywoodských trhácích, např. Mission: Impossible.
Vypracované mužské tělo by se reálnou větrací šachtou protáhlo snad jen po kouskách, je totiž příliš malá, navíc by neunesla tak velkou zátěž. Šachty, s nimiž se setkáváme ve filmech, se vyrábějí speciálně právě pro účely natáčení. Tam si herec nemusí dělat hlavu z překážek, jako jsou ventilátory, nebo z nečistot ve vzduchu, které by nepříznivě ovlivnily jeho dýchací ústrojí.
Během vteřiny chloroformem nikoho neomámíte
Filmy se nám dále snaží nabulíkovat, že hadřík namočený v chloroformu vyřadí kohokoli během pár sekund. Pochopitelně se tak jedná o nesmírně populární zbraň ve spoustě akčních bijáků a ideální způsob, jak někoho srazit k zemi, ale rovnou nezabít. Ve skutečnosti by to ovšem tak snadné nebylo.
Chloroform může být použit k tomu, aby lidé upadli do bezvědomí, museli by ho ale vdechovat minimálně pět minut a za přibližně stejně dlouhou dobu by se zase vzpamatovali. A kromě toho – odhadování správného množství je docela ošemetné. Příliš malá dávka nebude účinkovat, zatímco přemrštěná by mohla člověku značně uškodit a nejspíš by uspala i samotného útočníka.
Ve skutečnosti ani nemusíte poznat, že se někdo topí
Když se lidé ve filmech topí, obvykle kolem toho nadělají pořádný hluk. Mávají rukama a zoufale křičí, až je nakonec někdo uslyší na vzdálenost stovek metrů, ne-li větší, a přiběhne je pohotově zachránit. Možná si vzpomenete na podobnou situaci z rodinného filmu Beethoven (1992), kde se malá Emily topila v bazénu a slintající bernardýn jí přispěchal na pomoc. Smutné je, že kdyby se něco takového stalo v reálném světě, jen těžko by dívku někdo uslyšel.
K utonutí totiž dochází tiše a rychle a na koupališti plném návštěvníků ho v první chvíli rozpozná vlastně jen vyškolený plavčík. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení totiž topící se osoba dělá diskrétní zvuky a jemné pohyby, kterých si okolí třeba ani nevšimne. Nemluvě o tom, že ten, kdo sotva lapá po dechu, těžko zvládne hlasitě volat o pomoc.
Malou kulkou z pistole zámek neustřelíte
Popadnout bouchačku, jednou ranou ustřelit visací zámek a tvářit se jako mistr světa – nepostradatelná scéna ve stovkách akčních filmů a kriminálek. Jenže tenhle kovový předmět ve skutečnosti není tak křehký. Spíš je docela pevný. Tak, že by ho těžko skolila jediná kulka, leda by šlo o velkorážní nebo tříštivou munici.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci