Filmové chyby v poetickém filmu Postřižiny. Na co si při natáčení filmaři nedali pozor

Filmové chyby v poetickém filmu Postřižiny. Na co si při natáčení filmaři nedali pozor

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Maryška, Francin a hlučný bratr Pepin. Tyto postavy se v malém pivovaru v oblíbeném českém filmu sešly již před 40 lety. Kdykoliv se objeví v televizi, pokaždé se u něj rádi pobavíme a zavzpomínáme na staré dobré časy. I tento film má ale spoustu chyb. Čeho si při natáčení tvůrci nevšimli?
Obsah článku
  1. Chyby na komíně
  2. Zázračné hřebíky
  3. Kdy se příběh vlastně odehrává?

Chyby na komíně

Scéna, kdy Pepin s Maryškou vylezou na komín, patří k těm nejvtipnějším z celého filmu. Chyb byste v ní však našli mnoho.

První chybu najdete hned, když na komín vylezou. Maryška se drží hromosvodu a je vidět, že na komíně je pouze jeden. Z pohledu zdola však vidíme, že jsou hromosvody dva.

Vidíme také, že je komín zabetonovaný. Když je ale zachraňuje hasič, tak leze vnitřkem.

A nakonec také počasí, to se v průběhu času, než dvojice herců vyleze na komín, několikrát změní. V jednu chvíli je obloha čistě modrá, téměř bez mráčku a potom zamračená. Za tu dobu se podoba oblohy ještě několikrát vystřídá.

Když se potom kominický mistr Giorgim spouští komínem, tak se komín hýbe a je tak tedy jasně vidět, že jde jen o maketu, a ne o pevnou stavbu.

Zázračné hřebíky

Další chyby si můžete všimnout, když Francin zatlouká dveře od ložnice před Pepinem. Zatlučené hřebíky potom vylézají skrz dveře a je vidět, že jsou poškozené. Ve všech dalších scénách ve filmu už jsou ale dveře jako nové.

Když se Francin vrací ze své první inspekční cesty zpět do pivovaru, v jednom záběru si můžete všimnout moderního betonového elektrického sloupu. Vidět jsou také při scéně na komíně. Ty se začaly objevovat až počátkem 60. let, takže v době, kdy se film odehrává, ještě nemohly existovat.

Kdy se příběh vlastně odehrává?

Na konci filmu se nechává Maryška ostříhat podle Josephiny Bakerové. Ta u nás začala být známá až ve 20. letech. Další scéna v pivovaru, kde členové představenstva říkají "Tímto se odstřihujeme od starého Rakouska-Uherska" však poukazuje na to, že se děj odehrává v roce 1918.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře