Film Deepwater Horizon: Moře v plamenech připomene dechberoucí katastrofu, která se zapsala do historie

Film Deepwater Horizon: Moře v plamenech připomene dechberoucí katastrofu, která se zapsala do historie

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Exploze na ropné plošině v roce 2010 zabila 11 lidí a 17 zranila. Jednalo se o největší únik ropy v USA. Únik ropy trval 87 dní a uvolnil do oceánu 3,19 milionu barelů (134 milionů galonů) ropy. Ropa stoupala z ústí vrtu na mořském dně. Bylo zasaženo přes 2000 km pobřeží napříč 5 státy.
Obsah článku
  1. Inspirováno skutečnou tragédií
  2. Film, který se povedl
  3. Hodně blízko stutečnosti

Inspirováno skutečnou tragédií

Kumulativní rozsah povrchové ropné skvrny v průběhu úniku činil přes 112 tisíc čtverečních kilometrů. Katastrofa Deepwater Horizon ovlivnila tak širokou škálu propojených zdrojů, že dopad lze nejlépe popsat jako poškození celého ekosystému severního Mexického zálivu. Vědci dodnes sledují dopady úniku na ekosystémy a divokou zvěř, bažiny, mangrovy, ryby, ptáky, mořské želvy a mořské savce. Hlavní viník, společnost BP, byla v roce 2016 shledána vinnou za únik ropy a soudně jí bylo nařízeno zaplatit více než 20 miliard dolarů, přičemž podstatní část bude až do roku 2031 přicházet ve splátkách podporujících obnovu zdrojů v Perském zálivu.

Film, který se povedl

Film Deepwater Horizon: Moře v plamenech z roku 2016 byl i u českých diváků velice dobře přijat a má vysoké hodnocení. Určitě k tomu dopomohlo i herecké obsazení, kdy hlavního hrdinu hraje Mark Wahlberg. Zajímavosti je, že jde o první projekt, kde se potkala Kate Hudson, dcera herečky Goldie Hawn, se svým nevlastním otcem Kurtem Russellem, který ji vychoval.

Katastrofický film nabídne divákům velice podrobný popis reálné události, která otřásla celým světem. Rozhodně si přijdou na své milovníci speciálních efektů, jako jsou výbuchy, na kterých se nešetřilo.

Hodně blízko stutečnosti

Ale na rozdíl od mnoha filmů inspirovaných skutečnou událostí, zůstává Deepwater Horizon pozoruhodně blízko skutečnému příběhu a do nejmenších detailů zaznamenává podrobnosti událostí na vrtné plošině. To zahrnuje jak činy a rozhodnutí lidí, tak i postupné znázornění toho, jak se plošina v roce 2010 rozpadla, což vedlo k jedné z největších ekologických katastrof v historii lidstva.

Film také zobrazuje manažery společnosti BP, jak jednají rychle a bezcitně – rozhodují se o životě a smrti během několika minut a nedbají na jakýkoli nesouhlas. Ale i když jejich rozhodnutí mohla být nedomyšlená, ve skutečnosti o nich přemýšleli víc, než naznačuje film. Podle vyšetřování případu svá rozhodnutí konzultovali i s dalšími inženýry společnosti, kteří na této zakázce nepracovali.

Protikladem tvrdých manažerů firmy, která práci řídila, byli zaměstnanci Transoceanu, kteří práci prováděli. Jejich hrdinské chování během katastrofy mělo jediný cíl – zachránit co nejvíce lidí i za cenu vlastních životů, které v ohnivém pekle riskovali.

Film je ve vysílání 18. dubna večer na Prima Max.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: