Cesta do pravěku: Čtyři dětští hrdinové by dnes byli hvězdami, ve své době však upadli v zapomnění
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciFilm byl primárně určen pro dětské publikum a měl kromě zábavy přinést také znalosti formou, kterou děti přijmou. Šlo vůbec o první celovečerní hraný film režiséra, scenáristy a výtvarníka Karla Zemana. Pro svou výjimečnost se ihned stal kultovním dílem pro řadu generací malých i dospělých diváků. Pronikavý úspěch zaznamenal též v cizině a předurčil i postavení Karla Zemana jako předního trikového tvůrce světového formátu.
Jednoduchá zápletka přináší překvapivě zábavný a napínavý příběh, a to především zásluhou trikových záběrů s loutkami, které byly inspirovány kresbami Zdeňka Buriana. Ač se dnes tyto triky zdají jako naivní a dávno překonané, jde stále o kus filmové historie. Rozhodně mají své kouzlo, které milovalo několik generací dětí.
Čtveřice chlapců se na loďce vydá poznat historii planety Země, protože nejmladší z nich nemůže pochopit, že trilobit, nalezený jako zkamenělina, skutečně kdysi žil. Jeskynní řekou se malí dobrodruzi dostanou do doby ledové (čtvrtohory), pak přes třetihory a druhohory až do prvohor (karbon a silur), kde benjamínek ke své zkamenělině přidá opravdového trilobita.
Film se stal hitem i v USA
V 60. letech byl film v USA upraven pro tamní distribuci jako A Journey to the Beginning of Time (Cesta do počátku času). Byl přetočen začátek a závěr filmu (na cestu se chlapci vydají z newyorského Central Parku a na jejím konci je čeká velký třesk a vznik planety) a v přetočených sekvencích účinkovali jiní herci, zabíraní zezadu. Postavy byly také přejmenovány a děj byl o téměř půl hodinu zkrácen. V New Yorku promítalo film 96 kin najednou. To se žádnému československému režisérovi předtím ani potom už nepodařilo.
Čtveřice dětských představitelů, Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš a Zdeněk Husták, se při natáčení v rozmezí let 1953–1955 viděla na bezmála půl století naposledy. Podruhé se setkali až po 48 letech, a to u příležitosti fotografování v Národním muzeu.
Film si odnesl i několik festivalových cen a v roce 2018 byl digitálně restaurován a znovu uveden v kinech.
Vladimír Bejval (zemřel 2011) byl nejmladším z dětských herců. Objevil je ještě v několika snímcích. V pohádce Pyšná princezna si zahrál syna uhlíře, u kterého se schovával Miroslav s Krasomilou. Pro buržoazní původ nesměl studovat, a tak se vyučil soustružníkem. Po roce 1968 odešel s rodinou do USA. Zde si splnil svůj sen a postavil si na samotě v Coloradu srub. Na sklonku života se však ocitl v Praze, kde v nedožitých 70 letech zemřel.
Petr Herman (zemřel 2018) u herectví zůstal. Filmaři ho jako dítě objevili v Dismanově rozhlasovém sboru. V herecké kariéře se věnoval hlavně divadlu. Zahrál si například ve filmech Sokolovo, Osada Havranů nebo Obsluhoval jsem anglického krále.
Josef Lukáš (83 let) u herectví nezůstal, a kromě dokumentu z roku 2015 Filmový dobrodruh Karel Zeman už se před kamerou neobjevil. Ženatý otec dvou dětí žil a pracoval v Praze, později i v Rostoklatech u Českého Brodu. Pracoval jako technik v leteckém opravářském podniku a zkusil to také jako místostarosta a starosta v letech 2006 až 2010.
Ani Zdeněk Husták v herectví nepokračoval. Rodák ze Zlína zemřel během natáčení zmíněného dokumentu o Karlu Zemanovi ve věku 74 let.
Film je k vidění 8. 4. v 13.50 na ČT2.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- filmový přehled.cz,
- csfd.cz,
- autorský text