Kvíz: České herecké ikony na plátně: Připomeňte si slavné role Hrušínského, Menšíka a dalších velikánů

Kvíz: České herecké ikony na plátně: Připomeňte si slavné role Hrušínského, Menšíka a dalších velikánů

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Známe je všichni – velikáni herectví, členové síně slávy i našich srdcí. Pojďme se dozvědět něco více o jejich životě, herecké kariéře i zajímavostech o nich. Závěrem článku bude i krátký kvíz – dokážete zodpovědět všechny otázky bez chyby?
Obsah článku
  1. Rudolf Hrušínský, ale který?
  2. Mistr anekdot a vypravěčství
  3. Vlasta Burian
  4. Kvíz

Rudolf Hrušínský, ale který?

Rodinná dynastie Rudolfů Hrušínských je opravdu proslavená. Na kterého se ale zaměřit? My si vybíráme Rudolfa staršího, tedy toho narozeného v roce 1920. Jde o legendu československé tvorby, jeho role opravdu vstoupily do dějin. Filmy jako Dobří holuby se vracejí (1988), Jak básníkům chutná život (1987), Slavnosti sněženek (1983) nebo Postřižiny (1980) zná snad každý. Věděli jste ale, že vnikl i dokument o herci samotném? Jmenuje se Černá hodinka s Rudolfem Hrušínským, který do tohoto pořadu zavítal v roce 1967.

Mistr anekdot a vypravěčství

Řeč nemůže být o nikom jiném než o panu Menšíkovi. Byl to opravdový skvost, kterého dodnes obdivují davy lidí. Pro svůj obrovský smysl pro humor a vyprávění byl asi nejoblíbenějším průvodcem silvestrovskými večery ve státní televizi a společně s Jiřinou Bohdalovou vytvořil nezapomenutelné scénky, situace a představení. Vladimír se narodil na Moravě a vystudovat JAMU se mu podařilo až na druhý pokus. Ihned potom dostal umístěnku do Vesnického divadla, kde jej objevil E. F. Burian, který ho okamžitě angažoval.

Vlasta Burian ve filmu C. a k. polní maršálek
Vlasta Burian ve filmu C. a k. polní maršálek | Zdroj: Elektafilm / Česká televize

Vlasta Burian

Ve výčtu herců si nemůžeme dovolit opomenout ani tohoto velikána. Bohužel ani zdaleka nevyjmenujeme všechny výborné herce, řeč bychom mohli zavést například i na skvělého Ladislava Peška, Jiřinu Bohdalovou nebo zasloužilého umělce Františka Filipovského. Zpět ale k Vlastovi. Ten se narodil roku 1891 v Liberci do běžné rodiny. Tam také prožil začátek svého života, v 10 letech se pak rodina přestěhovala do Prahy. Zde se, samozřejmě o něco později, sehrál především s legendárním Janem Werichem. Ten o něm prohlásil:

Zastihl jsem ho na scéně Rokoka, to jsem byl ještě velice mladý hoch.

„Sedělo se při stolech a grenadina stála pět korun, což byla velká zlodějna neboli po číšnicku wurzárna. Když jsem však k té grenadině připočetl Vlastu Buriana, bylo to zadarmo. Měl buřinku, zpod které mu koukaly kštice po tvářích až ke bradě, a mezi tím trčel jeho jedinečný nos, hlídaný dvěma malýma, strašně chytrýma očkama. Byl hubený. Na nohách měl boty s dlouhatánskými přehnanými špičkami, na buřince černý fábor, na briše velikánský buben, na každé špičce bot rozsvícenou svíčku, na bubnu svíčku a zpíval nějakou píseň, na kterou se už nepamatuju, o nějakém pohřbu, a mám dokonce dojem, že se jednalo o jeho nebožku ženu. Od té doby Vlasta Burian byl pro mne hvězda. A nemusíme si zapírat, že on hvězda byl. Vlasta měl talent, který byl takřka bez hranic. A jestliže neměl dostatečné vzdělání, byl za to obdařen zvláštním živočišným pudem, kterým nahrazoval vědomosti, a tím pádem někdy zabrousil až téměř do geniality. Vlasta Burian mě zajímal jako člověk. Kdyby byl spisovatel, který by měl chuť, dobré srdce a um, aby napsal knihu o komikovi, o jeho rubu, o jeho líci, tak tu je jeho námět: Vlasta Burian."

Nyní ale pojďme přejít k již slíbenému testu. Věříme, že se vám bude líbit!

Kvíz

 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: