Marka Brodského trápily deprese a tréma. Dnes by další filmovou roli přijal jedině od dobrého kamaráda
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciNení jen hercem, ale i muzikantem a výtvarníkem
Nesmělý a občas trochu rozpačitý praktikant Hlaváček z komedie Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Rozpuštěný a vypuštěný (1984) je nejznámější z nemnoha filmových rolí Marka Brodského, jenž herectví pověsil na hřebík ve druhé polovině 90. let. Do té doby si zahrál v několika dalších filmech, včetně komedie Radostné události (1983) a pohádky Přezůvky štěstí (1986), později se ovšem ještě před kameru vrátil v nepříliš dobře hodnoceném dramatu Bastardi 3 (2012). Byl jedním z těch, které si tam do rolí přísedících u soudu vybral režisér Tomáš Magnusek proto, že byli potomky jeho oblíbených herců. Spolu s Markem Brodským se tak v tomto díle Bastardů objevili ještě Rudolf Hrušínský ml. a Martina Menšíková.
Co se seriálů týče, nejvýrazněji se projevil v rodinné sci-fi komedii Křeček v noční košili (1987) a v historickém seriálu Zlá krev (1986). V roce 2017 se ještě ukázal ve třetí epizodě seriálu Svět pod hlavou (2017) a není náhodou, že tam dostal roli v hudební skupině Sloky. Nyní se syn slavného Vlastimila Brodského a nevlastní bratr Terezy Brodské věnuje hlavně malování a grafice. Už dříve vytvářel obaly cédéček nebo působivé filmové plakáty, je animátorem a publicistou, ale i hudebníkem. Část jeho díla ovlivňuje právě muzikantská minulost. Je zakládajícím členem a bubeníkem kapely Nahoru po schodišti dolů band, pro niž navrhl obaly všech desek.
Jeho maminkou je tanečnice a pedagožka dějin baletu Božena Brodská a on sám byl ženatý třikrát, přičemž z druhého manželství si odnesl dceru Barboru, která si zahrála v povídkové komedii Knoflíkáři (1997).
Vlastimil Brodský přijal roli Oulíka jen kvůli synovi
Vraťme se ale ještě k oné nejslavnější filmové roli Marka Brodského. Zajímavé je, že ji vlastně vůbec nemusel dostat, protože původně měl nezkušeného policejního praktikanta Hlaváčka ztvárnit Petr Brukner, později pak dokonce Miloň Čepelka. Ten nakonec v komedii Rozpuštěný a vypuštěný nehrál vůbec, zatímco Brukner ztělesnil pouze jednoho z podezřelých v Bierhanzlově vile, konkrétně číslo osm.
Můžeme za to ale být rádi i vzhledem k tomu, že Vlastimil Brodský, jenž skvělým způsobem ztělesnil kloboučníka Aloise Oulíka, se natáčení zpočátku ani nechtěl zúčastnit. Roli přijal jenom kvůli synovi Markovi, do něhož si později tak trochu rýpl s otázkou, proč své repliky „šumluje do kouta“. Syn mu odpověděl: „Abys neslyšel, jak hraju blbě.“ Právě Hlaváčkovy hlášky přitom daly v kombinaci s těmi Trachtovými vzniknout nejvtipnějším scénám, dnes už nesmrtelným.
Inspektor Klečka dostal novou kancelář a líbil se mu váš koberec.
Bojoval s depresemi a závislostí na alkoholu
Právě po otci ovšem Marek Brodský zdědil poněkud nízké sebevědomí. Částečně tedy i proto, že byl trémista, dal před hereckou kariérou přednost výtvarným oborům, které vystudoval. Chodil na střední uměleckoprůmyslovou školu a posléze na FAMU, kde se krátce věnoval animované tvorbě. Prací okolo kreslených filmů se zabýval několik následujících let, jak už bylo naznačeno. Co však dosud nezaznělo, je, že si prošel také velmi náročným životním obdobím, závislostí na alkoholu a depresemi, s nimiž bojoval i jeho táta.
V současnosti maluje a prodává obrazy a bydlí nedaleko Mladé Boleslavi u své partnerky. Součástí jeho slavné rodiny je také sestřenice Petra Černocká, s níž se pravidelně vídá při různých společenských akcích. Jinak ale žije v ústraní, což mu vyhovuje. Aby přijal nějakou další filmovou roli, musela by přijít jedině od dobrého kamaráda a muselo by to být něco, u čeho by cítil, že to zvládne.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci