Kvíz: České a československé seriály, které vstoupily do dějin. 10/10 zvládnou jen opravdoví znalci české kinematografie

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Většina z našich čtenářů bude zřejmě fanoušky seriálů. Proč byste také jinak otevřeli tento článek? Československá filmová a seriálová tvorba patří ke klenotům našeho kulturního dědictví, vedle herců a režisérů se ve světě proslavila také velmi kvalitní dabérská škola. V tomto odvětví se našim hercům a dabérům opravdu vyrovná jen málokdo.
Obsah článku
  1. Krátce z historie
  2. Od socialismu po současnost
  3. Kvíz

Krátce z historie

V minulosti vznikly desítky, možná až stovky československých či českých seriálů. Mezi klasiku dnes patří například Nemocnice na kraji města, Chalupáři, Arabela nebo Bylo nás pět. Právě poslední zmiňovaný seriál byl inspirování nádhernou knižní předlohou. Ale rozhodně nebude výjimkou – seriály velmi často navazovaly na úspěch oblíbených knih.

V roce 1957 přišel tento žánr jako zcela nový. První seriálový počin měl název Rodina Bláhova a 1. díl mohli diváci zahlédnout 9. prosince 1957. V této sérii se objevila například Stella Zázvorková, Josef Kemr, Jiřina Jirásková nebo Ilja Prachař. Zajímavostí určitě je, že se pořad vysílal živě. To vyžadovalo tvrdou přípravu, soustředění a zkoušení v divadle. Do současnosti se ale bohužel dochoval pouze závěr seriálu a zbytek dílů upadl v zapomnění.

Televize začínala, byl samozřejmě jeden kanál, obrazovky byly malé jak dopisní papír. Jarda Dudek se na mě byl podívat v Realistickém divadle, kde jsem hrál takovou roli kluka, co svede holku,

vzpomíná, jak získal svou první televizní seriálovou roli herec Ladislav Trojan. Rodinu Bláhovu následně na obrazovkách nahradil oblíbený seriál Tři chlapy v chalupě.

Od socialismu po současnost

Televizní tvorba tehdejší produkcí samozřejmě podporovala režim. Především ve druhé polovině 70. let se televizní program značně posunul k propagandě, kterou vládnoucí socialistický režim využíval k propagaci hodnot nebo norem. Asi nejdiskutovanějším režisérem této doby je Jaroslav Dietl. Ten napsal nespočet scénářů k takovým seriálům. I přesto, jak byl tehdy respektovaný a jaký měl prostor, se mu mnohé podařilo. V seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře například dokázal vnést pohled na druhou světovou válku tak, jak by si v tehdejším socialismu troufnul jen málokdo. Bohužel se ale Dietl nedožil uvedení svého díla na obrazovky. Pojďme se teď podívat na kvíz o socialistické seriálové tvorbě, který jsme si pro vás připravili!

Po pádu komunismu rozvoj české kinematografie vzkvétal. Spolu se vznikem prvních soukromých televizí přišly další seriály. Stavěly tak na úspěchu těch socialistických. Na české scéně se začínali objevovat „čistě seriáloví herci“ z nikdy nekončících sérií, jako je Ulice či Ordinace v růžové zahradě. Mezi legendární a kvalitní tvorbu dnes již patří například seriál Most!, Comeback nebo sportovně zaměřený Okresní přebor.

Kvíz

 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře